Kun få ledige præster

Der bliver rift om ansøgerne, når fremtidens præstestillinger skal besættes. Det viser nye tal fra Den Danske Præsteforening. I december måned gik kun 3,5 procent af præsterne ledige, og det er bundrekord.
-Den aktuelle situation vil i første omgang betyde, at vores medlemmer vil stå i en bedre situation, når de skal søge præstestillinger. Flere kommer i job, og det bliver nemmere at målrette sig de opgaver og de sogne, der passer bedst til præstens forventninger, siger foreningens formand, Per Bucholdt Andreasen.
Det vil også have en positiv effekt på mobiliteten.
-I mange år har det været vanskeligt for ældre præster at skifte embede, men det vil tegne lysere nu, forudser Per Bucholdt Andreasen.
Præsteforeningen forudså i 2000, at der fra omkring 2010 vil opstå præstemangel, når de store årgange fra 1940’erne skal pensioneres og afløses af små årgange fra midten af 1970’erne og frem.
KP