1 mio. vil be’ for London

Lederne for Global Day of Prayer London efterlyser én million kristne, der hver dag vil bede Fadervor ved middagstid, som optakt til en bønne-event på Wembley Stadium i år 2011.GDOP Londons vision er at mobilisere kristne over hele landet til daglig bøn, ligesom de opfordrer kirker til at udvælge en dag, hvor de vil bede i alle døgnets 24 timer.
– Op imod massive sociale, finansielle og åndelige omvæltninger, råber vi til Gud: Vor Far i himlen, helbred vores land! Ekstraordinære tider kræver ekstraordinære bønner, siger Jonathan Oloyede fra GDOP London til ASSIST News.
GDOP London har i de seneste år samlet kristne til events på fodboldstadions i landet og vil i år 2011 holde en event på Wembley Stadium, der kan rumme 90.000 mennesker.
John

Er du allerede abonnent? Log ind her.

Denne artikel er gratis.

Opret en gratis konto og få flere af Udfordringens bedste artikler direkte i din indbakke.

Eller bliv abonnent og få ubegrænset adgang til alle artikler.