Flere hejser Skt. Georgskorset, men kirken frygter polarisering

Den højreorienterede bevægelse ’Operation Raise the Colours’ hejser det engelske flag mange steder i det offentlige rum, fx ved asylhoteller. Det har skabt debat om bl.a. indvandring og frygt for øget splittelse i det britiske samfund.

Både unionens flag og Englands Skt. Georgs korsbanner vajer over Tower Bridge i London. Nu bruger flere og flere briter Skt. Georgskorset. Foto: Bigstock

Den 23. april markeres Sankt Georgs Dag, altså den dag, hvor Englands skytshelgen i 303 e.Kr. blev henrettet for sin tro. I 2025 begyndte flere at hejse Skt. Georgskorset på offentlige steder, og det får både verdslige myndigheder og nogle kirkeledere til at advare mod splittelser.

Det skriver Christian Today. Ifølge legenden skulle Skt. Georg (eller Skt. Jørgen) have dræbt en drage, der terroriserede byen Silene i Tyrkiet. Byens indbyggere var tvunget til hver dag at ofre et menneske til dragen for at få adgang til vand. Georg, der var soldat i den romerske hær, ankom den dag, da en prinsesse var blevet udvalgt til ofringen. Som den gode helt, han var, dræbte Georg dragen, reddede prinsessen og genoprettede adgangen til byens vandforsyning – hvorefter den lokale befolkning i massevis konverterede til kristendommen.

I juli 2025 begyndte Skt. Georg-flagene at dukke op på lygtepæle over hele England. Bevægelsen blev kendt som Operation Raise the Colours og blev set som et udtryk for national stolthed og patriotisme. Udviklingen vakte dog bekymring, og kritikere talte om en ”intimiderende handling”, og ”splittelse fra højreekstremistiske aktivister” – og krævede det stoppet. Dette var da også begrundelsen, da amtet Oxfordshire County Council i begyndelsen af ​​april forbød opsætning af flag på lygtepæle og vejinfrastruktur.

Der er nemlig mange frustrationer blandt de mest udsatte briter på grund af masseindvandring og såkaldt ”etnisk ubalance”.

Biskopper frygter ”racistisk splittelse”

I CT skriver Lynda Rose, der er præst og samfundsdebattør: ”Vi har nu omkring 2.000 moskeer (som vi kender til) i England, med 400 alene i London, og flere tilføjes dagligt. I Whitechapel blev en kvindelig politibetjent, der forsøgte at forsvare en kristen gadeprædikant, omringet af en gruppe asiatiske mænd, der fortalte hende, at ”dette er et muslimsk område”. Bemærkelsesværdigt nok stod hun fast og sagde, at han havde ret til at prædike der.”

Både økonomisk og uddannelsesmæssigt opfattes hvide arbejderklassebørn nu officielt som dårligt stillede – i modsætning til deres asiatiske og kinesiske modparter. I 2024 var den højeste optagelsesgruppe på videregående uddannelser kinesiske studerende med 66,1%, mens den laveste optagelsesgruppe var hvide studerende med 29,9%. Men desværre blander Den Engelske Kirke sig i flag-debatten af de forkerte årsager, mener Lynda Rose.

Kirken forsvarer hverken kristen tro og værdier eller hjælper de dårligst stillede. Derimod støtter de en såkaldt ’mangfoldighed’ ved at fordømme dem, der forsøger at forsvare britiske værdier, som om disse medfører racistisk splittelse. I en erklæring udsendt af flere af Church of Englands biskopper hedder det: ”Vi afviser brugen af ​​kristne symboler af dem, der søger at bruge dem til at intimidere andre … langt fra at arbejde for enhed i nationen, søger (disse mennesker) at så splittelse og misforståelse.”

”De ville gøre bedre i at bekræfte den kristne sandhed, der forkyndes i og ved flagets symbol – som er vores nationale flag, der repræsenterer alle. Som det er nu, støtter de andre religioner, der benægter Kristi guddommelighed og autoritet, og som fejler i deres kald til at beskytte hjorden,” påpeger Lynda Rose.

”Korset handler om opofrende kærlighed og Guds ønske om os som sit folk,” siger biskop Martyn Snow, der modsat flere af sine bispekolleger er fortaler for brugen af korsflaget. Foto: Diocese of Leicester

Korsflaget forkynder fred

Premierministeren Keir Starmer udtrykte i sin tale på Skt. Georgs dag, at det engelske korsflag ”tilhører flertallet, der ønsker enhed frem for had”. Hans opfattelse støttes af biskoppen af ​​Leicester, Rt Rev Martyn Snow, der udtalte til Premier Christian News: ”Der er så meget ved Sankt Georgs-flaget, som kan forene os og bringe lokalsamfund sammen.” ”Dets oprindelse og det faktum, at det har det kristne kors på, fortæller om vores kristne arv som land og de værdier, vi har. Korset handler om opofrende kærlighed og Guds ønske om os som sit folk,” sagde han.

Biskop Martyn opfordrede kirkerne til at forklare, hvorfor de vælger at hejse netop dette flag midt i ekstremismedebatten. Han mener, at brugen af Sankt Georgskorset giver kirkerne en ”fantastisk mulighed” for at fortælle om troen og Jesu offer på korset. ”Jeg vil gerne se dette som en god mulighed for at have en sund samtale om, hvem vi er som nation, hvem vi er som kirke, og hvad forholdet mellem kirke og nation egentlig er,” sagde han.

Biskop Martyn erklærede sig samtidig enig i premierministerens udtalelser og sagde: ”Vi er bestemt nødt til at protestere mod alle, der ønsker at gøre det til en slags ekskluderende besked om, at visse mennesker ikke er velkomne. Det er et flag, som vi skal støtte og fejre.”