Flertal i Underhuset er imod assisteret selvmord

Det britiske Underhus har stemt nej til lovforslaget om assisteret selvmord. For forslaget stemte 270, mens 286 stemte imod. Dermed er forslaget om at legalisere lægeassisteret dødshjælp i England og Wales blevet stoppet.
I Danmark hilser netværket ’Nej til statsassisteret selvmord’ afgørelsen velkommen. Sognepræst Inge Marie Kirketerp Hansen understreger, at det, der sker i andre europæiske lande, også er relevant for os i Danmark. Lovforslaget ville have gjort det lovligt for terminalt syge voksne, som blev vurderet til at have seks måneder eller mindre tilbage at leve i, at få lægelig hjælp til at afslutte deres eget liv.
Sognepræsten peger på nogle af de centrale problemstillinger, som debatten i England har tydeliggjort, fx: Hvordan beskytter man syge mod pres og påvirkning? Hvordan håndterer man usikre prognoser – hvordan kan man være sikker på, en patient kun har 6 måneder tilbage at leve i? Og hvilke konsekvenser får det for sundhedsvæsenet og for mennesker i sårbare livssituationer, når assisteret selvmord bliver en lovlig mulighed?
De grundlæggende spørgsmål er de samme i England og Danmark. Modstanderne mod lovforslaget brugte sloganet “Kill the Bill, not the ill” (dræb loven, ikke den syge), siger Inge Marie Kirketerp Hansen fra initiativgruppen bag netværket. Mens mange kirkeledere i England og Wales udtrykker glæde over afstemningens resultat, opfordrer de samtidig regeringen til at sikre bedre palliative tilbud til syge og døende, skriver Premier Christian News.


