IPSICC

Selvmordsangreb dræber 25 i kirke i Damaskus

Der befandt sig hundredvis af troende i den græsk-ortodokse kirke Mar Elias, da selvmordsbomberen angreb sidste søndag.

Mindst 22 personer blev dræbt og 63 andre såret i et selvmordsbombeangreb mod Mar Elias Kirken i Damaskus’ gamle bydel, oplyste det syriske sundhedsministerium i første omgang ifølge BBC. Nu er dødstallet på mindst 25.

En bevæbnet mand åbnede ild mod kirkegængerne under den græsk-ortodokse gudstjeneste søndag aften. Et vidne til angrebet fortalte til nyhedsbureauet AFP, at folk ”forsøgte at stoppe ham, før han sprængte sig selv i luften”. Angriberen, der havde detoneret en bombevest, var ifølge indenrigsministeriet tilknyttet jihadistgruppen Islamisk Stat (IS). Det var det første angreb af den slags i Damaskus, siden islamistisk-ledede oprørsstyrker væltede Bashar al-Assad i december efter 13 års ødelæggende borgerkrig.

Damaskus er en forholdsvis sikker by

Samuel Nymann Eriksen fra Dansk Europamission har været i kontakt med en præst fra Dweila-bydelen, hvor selvmordsangrebet fandt sted. Da havde præsten netop besøgt nogle indbyggere, der har mistet deres kære. ”Præsten fortalte, at de kristne i Syrien er rådvilde. ’Hvis det er Islamisk Stat, der står bag dette selvmordsangreb på Mar Elias Kirken, betyder det, at Islamisk Stat har kunnet komme gennem sikkerhedsforanstaltningerne i Damaskus, som er en forholdsvis sikker by.’ Det sagde den lokale præst med undren i stemmen,” fortæller Samuel Nymann Eriksen.

”Præsten fortalte også, at en anden mulighed er, at en gruppe, der er med i det kludetæppe af islamiske grupper, der bakker op om Syriens nye ledelse, står bag. De må derfor vente på en undersøgelse af, hvad der ER sket. Og fordi selvmordsangrebet var så massivt, vil det være hensigtsmæssigt, at aktører fra udlandet står for denne undersøgelse, da lokale undersøgelser ikke altid fører nogen steder hen.”

Aflyser møder af sikkerhedshensyn

Ifølge præsten er Syriens kristne blevet mistænksomme, fordi de nye magthavere tilhører mange forskellige islamiske grupper. Man frygter eksempelvis, at terrorister kunne finde på at angribe civile med bilbomber, som det før er set i Irak. ”Præsten har besluttet, at kirken af sikkerhedshensyn de kommende uger aflyser sine kvindemøder samt midtugemøder med bibelstudie og bøn. Desuden aflyses søndagsskolen de kommende uger. Præsten fortæller, at ingen i kirken kan tage ansvar for at have 200 børn i søndagsskole, hvis der kommer endnu en selvmordsbomber,” slutter Samuel Nymann Eriksen.

Den græsk-ortodokse kirke har fordømt angrebet og opfordret Syriens midlertidige myndigheder til at ”tage det fulde ansvar”.

Islamisk Stat i Syrien

BBC skriver, at en rapport allerede i februar advarede om, at (IS) muligvis kunne udnytte overgangen i Syrien til at øge angrebene og gøre landet til et fornyet knudepunkt for rekruttering af udenlandske krigere. Rapporten vurderede, at IS havde mellem 1.500 og 3.000 krigere i Syrien og nabolandet Irak, hvoraf de fleste, inklusive nøgleledere, befandt sig på syrisk territorium. Omkring 300 krigere skulle være baseret i den centrale Badia-ørken, der fungerede som et centrum for planlægning af eksterne operationer, hedder det.

Mere end 9.000 IS-krigere tilbageholdes nu i fængsler i det nordøstlige Syrien, og 40.000 andre med tilknytning til IS, primært kvinder og børn, tilbageholdes i forskellige lejre.