IPSICC

Hvor er Lausanne- bevægelsen på vej hen?

Seoul Statement eller Seoulerklæringen blev til i forbindelse med den 4. Lausannekongres, som fandt sted i Seoul i september 2024.

Dansk Bibel-institut (DBI)holder i samarbejde med DBI’s tværkulturelle udvalg (Luthersk Mission, Promissio, Evangelisk Luthersk Mission og Heimamissionen) en temadag om, hvor Lausanne-bevægelsen er på vej hen 50 år efter den første kongres i 1974.

Næsten et år er gået siden 5.000 deltagere fra 203 nationer mødtes i Seoul for at tale om mission. Det er svært at måle de vigtigste resultater fra den seneste Lausannekonference i Seoul, men konferencen skabte mange inspirerede deltagere, og der opstod nye kontakter i forskellige netværk. DBI vil til denne temadag se på et af de synlige resultater i form af The Seoul Statement – Seoulerklæringen.

Temadagen er for alle, der er interesserede i mission, og man har inviteret en række dygtige folk til at medvirke, blandt andre Jonas Jørgensen, der er cand.theol. og ph.d., tidligere generalsekretær for Dansk Missionsråd, nu akademisk medarbejder i Folkekirkens mellemkirkelige råd. Han starter med en historisk og teologisk introduktion til Lausannebevægelsen. Også Bodil Skjøtt, cand.theol., tidligere udsendt til Liberia og Israel og tidligere generalsekretær for Israelsmissionen, medvirker.

Hun er stadig aktiv i Lausanne-bevægelsen og vil tale om Seoulerklæringen som et ekklesiologisk dokument. Hun stiller bl.a. spørgsmålet: Hvad siger Seoulerklæringen om kirken? Frank Ole Thoresen, cand.theol. og ph.d., tidligere udsendt til Etiopien, nu rektor for Fjellhaug Internationale Høgskole, vil komme ind på Seoulerklæringen som et missiologisk dokument.

Paneldebat:

Som afslutning på dagen vil der være en paneldebat, hvor man vil komme ind på, hvilken betydning Seoulerklæringen bør få i praksis blandt kirker og missionsselskaber. Paneldeltagere er, udover de ovennævnte: Søren Skovgaard Sørensen, cand.theol., tidligere udsendt til Etiopien, nu generalsekretær i Luthersk Mission, og Erik Holmgaard, der er cand.theol., sognepræst og formand for Evangelisk Alliance i Danmark.


Om Lausanne

Lausanne bevægelsen opstod i 1974 ved en verdenskonference i Lausanne i Schweiz. Bevægelsen har haft fokus på missionsbefalingens udfordring til den kristne kirke. Der har løbende været konferencer, hvoraf den seneste fandt sted i Seoul i 2024. Denne konference finder sted den 16. September 2025 fra kl. 9.00 til 15.15 på Dansk Bibel-institut i København S. Det koster 100 kr. at deltage, og tilmelding er nødvendig.