Udsendelsesfest i Agerskov

Søndag den 21. juni kl. 10.30 holdes der udsendelsesfest for Christa og Poul Arne Nyborg i samarbejde med Agerskov Valgmenighed og LM Agerskov. Ægteparret skal være ledere i Det Danske Hus, som er organisationen Ordet og Israels hus i Poriya ved Genesaret Sø.
I Det Danske Hus skal lederparret tage imod de mange danskere, som efter planen snart igen rejser til Israel for at deltage i kurser eller gå på Discipelskolen. Christa og Poul Arne kender begge arbejdet rigtig godt. Poul Arne er næstformand i Ordet og Israels bestyrelse frem til sommer og har været en del af bestyrelsen i mange år. Også Christa kender Israel og folket rigtig godt, hun har blandt andet tilbragt 10 uger i Jerusalem som Yad va Lev-medarbejder i efteråret 2025.
Poul Arne forlader sit job i Kristeligt Arbejde Blandt Blinde, mens Christa vinker farvel til sit job, hvor hun underviser i dansk som andetsprog. De forventer at rejse til Israel den 15. juli.
Kurser i Det Danske Hus 2026
Ordet og Israel måtte tidligere i år aflyse først et Bibelkursus med Jens Lomborg i april 2026 og dernæst et Bibelkursus med Ole Andersen i maj/juni 2026. Begge aflysningerne skyldtes krigen i Mellemøsten. Om situationen netop nu oplyser Ordet og Israel:
– Planen er, at der skal en lille flok ned til huset her i juni for at udføre vedligeholdelsesarbejde. Men ellers så afventer vi, at Udenrigsministeriet på et tidspunkt ændrer sin rejsevejledning. Når de gør det, vil vi så hurtigt som muligt gennemføre Discipelskole og kurser osv. Vi håber stadig at kunne gennemføre noget efter sommerferien, men det kræver som sagt, at rejsevejledningen ændres. Og det gør den nok først, når der er en mere stabil situation – mht. både Libanon og Iran.
Med Christa og Poul Arne dernede kan vi relativt hurtigt sende folk til Israel. I modsætning til hvis vi først skulle ud og ansætte et lederpar.


