Film om u-vending redder liv

Nogle af USA’s største kirker hjælper deres medlemmer til at kæmpe for retten til livet vha. den prisvindende film 180.
Videoen er lavet af den populære forfatter og evangelist Ray Comfort. Gennem enkle spørgsmål hjælper han otte mennesker til at ændre holdning fra at være tilhængere af fosterdrab til at blive abortmodstandere.
Mange kirker i det sydlige Californien har vist filmen og derefter ladet Comfort tale om abortsagen.
Over fire millioner mennesker har set 180, heraf 3 millioner via You Tube, siger Comfort. Det er faktisk uhørt for en 33 minutters antiabort-film.
Organisationen Living Waters fortæller, at filmen har reddet mange ufødte børns liv. Samtidig hjælper 180 mange kristne til at dele deres tro med ikke-kristne, siger Comfort.
Bodil

Er du allerede abonnent? Log ind her.

Denne artikel er gratis.

Opret en gratis konto og få flere af Udfordringens bedste artikler direkte i din indbakke.

Eller bliv abonnent og få ubegrænset adgang til alle artikler.