Verdensmand med hjerte for mennesker i nød
René Hartzner stiftede Mission Øst for snart 25 år siden. Torsdag den 29. oktober fylder han 80 år.
René Hartzner fra Hillerød arbejdede som international prokurist i et af verdens største kornfirmaer. I 27 år handlede han med korn fra Syd- og Nordamerika, chartrede skibe og eksporterede det til Danmark. Han solgte også korn fra Danmark til lande i Østeuropa.
Men i Østeuropa og det tidligere Sovjetunionen så han en fattigdom, han bare måtte gøre noget ved. Og da Berlinmuren faldt, og Sovjetimperiet faldt fra hinanden, opstod en unik mulighed – og hjælpeorganisationen Mission Øst var født.
Det var i 1991 – for 25 år siden. I dag er Mission Øst ledet af sønnen Kim Hartzner. Selv leder René Hartzner missionsorganisationen Aktiv Mission, som blev udskilt fra Mission Øst i 2001.
For aktiv, det er han, selv om årene går og han den 29. oktober kan fejre sin 80-års fødselsdag. Det skarpe hjørne markeres med en reception i Mission Østs lokaler på Sankt Lukas Vej 13 i Hellerup dagen efter, fredag d. 30. oktober, mellem kl. 15.00 og 18.00. Alle er velkomne til at deltage.

