30-dages læseplan i bibel-appen YouVersion

”Vi har i et samarbejde mellem Åbenkirke Herning og Åbenkirke Odense udarbejdet en 30-dages andagtsplan, som nu er udgivet i bibel-appen YouVersion,” skriver pastor Simon Jørgensen fra Aabenkirke Herning.

Andagts-serien “Mine første 30 dage med Det Nye Testamente” på YouVersion bibel-appen henvender sig særligt til mennesker, som er nysgerrige på troen eller har taget deres første skridt på trosvandringen. ”Vi oplever at være i en tid, hvor mange mennesker er nysgerrige på troen og leder efter svar – også i Bibelen. Men for mange kan det både være en stor og lidt tung bog at kaste sig over, for hvor skal man lige starte, og hvordan forholder man sig til indviklede begreber og et stort persongalleri?

Vi har haft et ønske om at lave en guide, som hjælper mennesker i gang med at læse og forstå deres bibel. Ikke en andagtsplan med en masse tanker, men en vejledning til bedre at læse Bibelen på egen hånd – eller sammen med andre. Vi har valgt at begynde vandringen i Det Nye Testamente,” oplyser Simon Jørgensen. Læseplanen tager læseren gennem Jesu liv, hans mirakler og undervisning, hans fødsel, død og opstandelse.

Åbenkirke Herning og Odense har udarbejdet en andagtsplan til den populære bibel-app ’YouVersion’

Den fortsætter med pinsedagen, den tidlige kirke, og et par nedslag i brevene i Det Nye Testamente. Læseplanen er tænkt til at være en guide, som hjælper med at folde historien ud og bedre forstå den historiske og kulturelle kontekst.

”Vi har bestræbt os på at forklare de begreber, som vi ikke umiddelbart tænker, giver mening for den almindelige dansker. Vi har forsøgt at skrive i øjenhøjde og i et sprog, som er til at forstå, og samtidig hele tiden at pege mennesker hen mod hovedpersonen – Jesus. Der er fokus på nåden, at forstå frelsen og gaven at blive et Guds barn. Alle andagtsstykker giver anledning til refleksion om, hvordan ordet omsættes til hverdagslivet. Der afsluttes altid med en bøn, som giver den læsende mulighed for at invitere Gud til at være tæt på og være til stede ved sin Helligånd. Vi håber, at andagtsserien kan deles med mennesker, vi møder i vores hverdag. Nye, som kommer til vores kirke. Eller mennesker, som har vandret med Jesus i flere år, og som gerne vil dykke ned i ordet med en guide ved hånden,” slutter Simon Jørgensen på vegne af udgiverne.