KriSoS fejrer 90-års jubilæum

I år er det 90 år siden Francis Grim besøgte sin døende far på sygehuset i Sydafrika. Han sang, læste fra Bibelen og bad for sin far, for personalet var ikke i stand til at yde åndelig omsorg.
Dette blev et kald for ham til at udruste personalet til åndelig omsorg, og han begyndte at holde bibeltimer på sygehuset. Francis Grim sagde sit arbejde op og rejste til mere end 100 af verdens lande med visionen. Arbejdet kom her til Danmark omkring 1957 under navnet Kristent Hospitals Fællesskab. Det blev i 1994 ændret til KriSoS (Kristne i Social- og Sundhedssektoren).
KriSoS’ formål
De tre søjler, arbejdet bygger på, er Bøn, Evangelisation og Discipelskab og missionsbefalingen fra Johannes 20,21, hvor Jesus siger: “Som Faderen har sendt mig, sender jeg jer.” Ved at bede, vidne og følge Jesus ønsker KriSoS at styrke det kristne livs- og menneskesyn i Social- og Sundhedssektoren. Det handler om at have troen med på arbejde. At være til rådighed med samtale, og måske bøn, om det svære i pludselig fx at komme fra at gå oprejst til at ligge og se opad.
KriSoS vil altid gerne have nye medlemmer og dermed øge forbønnen for SoSu-sektoren. KriSoS ønsker at hjælpe grupper, bedetrioer og enkeltpersoner i gang, hvor det ønskes. KriSoS vil gerne dække hele landets SoSu-personale og arbejdspladser med forbøn. Ved henvendelse kan man komme på en fortrolig forbønsliste.
Jubilæumsfejringer
I dette jubilæumsår tilbyder KriSoS en ‘Første maj gudstjeneste’ i Hørup Kirke kl. 10.30. Efter gudstjenesten og en let frokost er der foredrag i kirkecenteret ved pastor Jørgen Løvstad om ‘Brudte familierelationer’. Lørdag den 9. maj er der generalforsamling i Odense med efterfølgende beretninger. Derefter drøftelse om udvikling af arbejdet. 90-års jubilæet fejres internationalt med en konference i Sydafrika 4.-11. september, hvortil KriSoS håber at kunne sende 3-4 personer.
SundhedsSektorSøndag bliver i år på lægen Lukas’ navnedag den 18. oktober, hvor KriSoS opfordrer kirkerne til at bede for SoSu-sektoren – gerne ud fra en særlig bøn, der kan hentes på krisos.dk sammen med en orientering om arbejdet. KriSoS arrangerer igen i år en temadag. Det bliver fredag den 13. november i Roskilde Baptistkirke, hvor Eleonora Skov Andersen vil tale om emner som angst, depression og sorg, ud fra sin bog ’Bag vandfaldet’.


