Krig eller terror – forskellen er vigtig

Af Ole Andersen, teolog og forfatter, tidl. generalsekretær i Ordet og Israel

7. oktober er der gået tre år siden Hamas’ grusomme terrorangreb på Israel. Det bliver markeret på dagen ved et mindearrangement på Israels Plads i København. Da mindearrangementet for nogle uger siden blev bekendtgjort på sociale medier, fremkaldte det straks stærke reaktioner.

Mange skrev, at de gerne vil være med til at mindes de 1.200 dræbte i Israel, gidslerne og de mange sårede og traumaramte fra 7. oktober. Men andre reaktioner var fulde af had. De kommer fra mennesker, der skælder ud over, at nogle vil mindes dræbte israelere, når der er dræbt flere i Gaza. Nogle har truet med at møde op med palæstinensiske flag for at forstyrre arrangementet. Reaktionerne er ikke overraskende. Men de er vanskelige at forstå.

Reaktionerne mangler nemlig to virkeligt vigtige ting: En forståelse for kernen i demokratiet og en forståelse af forskellen på terror og krig. For det første røber reaktionerne en manglende forståelse af det helt grundlæggende i vores demokrati. I tre år har der i Danmark været hundredvis af demonstrationer til støtte for palæstinenserne. Og mig bekendt er ikke én af dem blevet forstyrret af Israels danske venner.

Men når Israels venner vil markere det største terrorangreb på israelere og jøder siden Anden Verdenskrig, bliver nogle af palæstinensernes venner vrede og aggressive. Selv om de selv frit og uforstyrret har kunnet demonstrere hundredvis af gange. At nægte andre samme frihed og ytringsfrihed, som man selv nyder, er i bund og grund udemokratisk. Ja, en katastrofe for demokratiet. Og hvis det får lov til at udvikle sig: en trussel mod vores frihed.

For det andet røber reaktionerne en manglende forståelse af forskellen på terror og krig. Terror er et bevidst angreb på civile med det formål at dræbe, mishandle og skade flest muligt. Det var det, der skete 7. oktober 2023. Små babyer, børn, kvinder og mænd og ældre langt op i 80’erne blev mishandlet og dræbt. Bevidst og målrettet. Af og til har Hamas’ venner sagt, at terroristerne ikke gik efter civile, men at der bare skete ”fejl”. Vrøvl! Man kan ikke ”ved en fejl” tage små babyer og børn som gidsler og holde dem fanget i måneder.

Krig er målrettede angreb på militære mål inklusive terrorister. I krig bliver der altid dræbt civile. Desværre også små babyer, børn, uskyldige kvinder og mænd og ældre. Værst går det, når terroristerne bevidst anbringer våbenlagre, militære kontrolrum og tunneller på hospitaler, under skoler, ved FN-bygninger og under civile boligblokke. I krig bliver der dræbt uskyldige – det er en af krigens forbandelser. Sådan har det også været i Gaza. Selv om den israelske hær målrettet er gået efter terrororganisationerne.

Israels hær har faktisk forsøgt at begrænse de civile tab. Hvis formålet havde været at dræbe så mange civile som muligt, ville antallet af dræbte i tre års intens krig i et tæt befolket område have været langt, langt højere. Nogle israelske soldater har i strid med den israelske hærs regler skudt mod eller mishandlet civile. De skal retsforfølges og straffes! Det er Israels pligt. Men at en krig mod terrorister desværre resulterer i civile ofre, gør ikke krigen til folkemord eller terror.

En af de afgørende forskelle på terror og krig er intentionen. Hvad er målet? Angrebet 7. oktober var terror målrettet mod civile. Krigen i Gaza er krig målrettet mod terrorister og militære mål.
Også på grund af denne vigtige forskel er der virkelig god grund til at markere treårsdagen for 7. oktober.