IPSICC

Naser Khader blev døbt

Den tidligere muslim, der i flere perioder har været medlem af Folketinget, forlod politik i 2022. Han har læst teologi i København og forbereder sig på at blive præst. Nu er han blevet døbt.

Den 28. august blev Naser Khader døbt af sognepræst Poul Joachim Stender i Kisserup Kirke. Foto: Kontrast.dk

Debattøren Naser Khader, der blev født i Damaskus i Syrien, konverterede til kristendommen i 2023 og har læst teologi på Københavns Universitet. Den 28. august blev han døbt i Kisserup Kirke af sognepræst Poul Joachim Stender.

Titlerne på to af Naser Khaders bøger giver et fingerpeg om hans åndelige udvikling igennem årene. I 2013 udgav han således bogen ”Bekendelser af en kulturkristen muslim” – og i 2024 udkom ”Vejen – fra koranskole til folkekirke”, som er udgivet på forlaget People’sPress.

Efter dåben holdt Naser Khader en tale, som gengives i sin helhed på netmediet Kontrast.dk. I talen fortæller han om sin vej til den kristne tro, der bl.a. har at gøre med hans fascination af Paulus, der blev omvendt i Khaders fødeby. Han siger også om sin nye tro:

”Jeg har sagt flere gange, at dét at blive kristen har fået mig til at slappe af. Og det er rigtigt. Jeg har virkelig kunnet sænke skuldrene. Jeg er mindre vred, jeg hader ikke nogen, og det er blevet lettere at slippe nag. Jeg er selvfølgelig ikke hellig – nej – men jeg er en tilgivet synder. Og jeg er mindre tynget end før. Det er også nemmere at tilgive andre, når man selv oplever at få tilgivelse.” Khader citerer også fra Rom. 8, 31-39 og udtrykker sin glæde over at være Guds barn.

Hele talen kan læses på Kontrast.dk.