Guddommelig oplevelse i bussen
Bente Kielsholm oplevede Guds nærvær en forårsaften, da hun sad i bussen, men først mange år senere fik denne oplevelse konsekvenserSom ung blev Bente Kielsholm klar over, at Gud eksisterede efter en dejlig tur i bussen en forårsaften på vej gennem Grib Skov. 
Mange år senere blev hun skilt. Hun ringede til sin søster, fordi hun vidste, at søsteren ville lytte, og hun håbede også at få et godt råd.
Jeg synes, du skal komme i sådan en kirke, jeg kommer i.
Det var egentligt noget mærkeligt noget at sige, tænkte Bente, når hun nu var ulykkelig og følte sig forladt. Men hun var alligevel åben for tanken.
I løbet af et par måneder havde søsteren fundet en kirke i nærheden af, hvor Bente boede. Der begyndte et Alpha-kursus (introkursus til kristentroen, red.) to dage efter.
– Jeg har to børn, som jeg er alene med. Det vil sige, man kan jo ikke sige, jeg er alene med dem, for de er voksne. Den ældste er 22 år og er flyttet hjemmefra, den yngste bor stadig hjemme og er 20 år. Jeg er uddannet pædagog og har arbejdet som pædagog i mange år, og det er jeg rigtig glad for, fortæller Bente.

