Er bøn for den syge ikke tilstrækkelig?

I rådet har vi fred med at bede fællesbøn i menigheden for vores syge, da som sagt ingen af os i rådet har nådegaven.

Kære Orla Lindskov.
Jeg vil gerne tage et par problemer frem, som hænger sammen med min opgave i min menighed. Jeg er medlem af menighedsrådet. I menighedsrådet opfatter vi os nu som menighedens ældste. Sådan var det ikke før. Men vores menighed er blevet fornyet ved Helligåndens indgreb. Dette vidunderlige indgreb ovenfra har næsten berørt alle i menigheden. At opfatte rådet som et ældsteråd er vel også (…)

OR
OR
Denne artikel kan kun læses af abonnenter

OR
OR
OR
Orla Lindskov

Om Orla Lindskov

Orla beder for syge, blandt andet ved at sende salveduge. Han underviser og giver gode råd om, hvordan vi skal forholde os til sygdom, og hvordan vi kan gå fra sygdom til sundhed.
Del artiklen! (Klik på ikonerne nedenfor)
Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page