IPSICC

Selvhjælpsbog til den tredje og fjerde alder

I Bogen ”Livet det er livet værd” fører mor og søn, psykolog Anne Knudsen og læge Søren Valgreen Knudsen, en samtale om livet som seniorer og giver baggrund og gode råd til en god alderdom.

Efter en kort introduktion til den såkaldte tredje alder, som i dag ifølge de to forfattere oftest er en tid, hvor man stadig er i stand til meget og kan være aktiv, præsenterer de det såkaldte Joharis vindue, der på en enkelt og fin måde anskueliggør faldgruber i kommunikationen mennesker imellem. Dette uddybes så i en gennemgang af de i alt otte generationer, som lever samtidig i vores tid – lige fra generation mellemkrigstid til generation next. Her anskueliggøres det, hvor forskelligt vi har levet og tænker, og hvordan man både kan misforstå og lære af hinanden.

Nu er forfatterne så kommet til at præsentere den fjerde alder, hvor man begynder at få så mange skavanker, at livet ikke længere har ligeså meget at byde på udadtil. Der tages her bl.a. fat på ensomhed, depression og demens, men også på, hvad en fremtidsfuldmagt er, og hvad den kan bruges til. Slutningen af den fjerde alder er selve dødsprocessen og døden. Også det tager mor og søn fat i, når de skriver om palliativ behandling, ventesorg og nærdødsoplevelser. Når døden er indtruffet, bliver ting som arv og sorgproces aktuelt, hvilket de også berører.

Bogen er fyldt med gode råd og praktiske øvelser, der både kan styrke selvindsigten, relationer og helbredet. Udover Joharis vinduet, præsenterer forfatterne bl.a. VIA-testen (Values in Action), SSSS-remsen (undgå stress, dyrk socialt samvær, pas din søvn og undgå stoffer) og KRAM-rådene (spis sundt, lad være at ryge, overhold alkoholrådene og dyrk mindst 30 minutters motion om dagen).

”Livet det er livet værd” er altså på alle felter en anvendelig og god selvhjælpsbog, men uden en egentlig kristen vinkel. Godt nok har den et helt kapitel om ”Tro og åndelighed”, men her er der netop mere tale om bred åndelighed, end en egentlig kristen vinkel på livet og døden. Således præsenteres alt fra folkekirkekristendom til new age. Samtidig tager de fat på den åndelige blufærdighed, som mange danskere har, selvom der – ifølge forfatterne – er meget åndelighed blandt danskerne.

Mor og søn, psykolog Anne Knudsen og læge Søren Valgreen Knudsen, har sammen skrevet en bog om livet som seniorer. Foto: Leif Tuxen

Et lille fint eksempel er fra Magnus Heunicke, der har fortalt, hvordan der, efter at han og hans hustru havde sagt godnat til hinanden, opstod en stilhed: ”Det viste sig, at der var stille, fordi vi begge lå og bad aftenbøn. Der gik dog lang tid, før vi talte om, at det var det, vi gjorde.” (s. 116). Har man brug for en god selvhjælpsbog til en sund alderdom, kan foreliggende bog anbefales. Søger man i stedet en hjælp til troslivet, når man med alderen afkræftes og mister mere og mere kontrol over sit liv, vil man ikke finde meget hjælp i bogen.

Anne Knudsen og Søren Valgreen: ”Livet det er livet værd”
212 sider, kr. 299,95.
Kristelig Dagblads Forlag