IPSICC

Studiebog om Martin A. Hansens forhold til kristendommen er en gave til litteraturelskere

Forlaget Eksistensen har med udgivelsen af Ole Juuls bog ”Martin A. Hansen og kristendommen” skænket en lille gave til litteraturelskere. Den er oplagt til brug som studiebog i en litteraturkreds, hvor man arbejder med forholdet mellem tro og litteratur.

Bogen indeholder gennemgang af i alt ti af Martin A. Hansens noveller. Seks af dem – ”Agerhønen”, ”Høstgildet”, ”Ventesalen”, ”Offer”, ”Martsnat” og ”Fuglene” er fra novellesamlingen ”Agerhønen”. Én er fra novellesamlingen ”Tornebusken”, nemlig novellen ”Paaskeklokker” og tre – ”Daniel”, ”Den retfærdige” og ”Aasynet” – er fra novellesamlingen ”Konkylien”. De ti noveller gennemgås enkeltvis.

Forfatteren drager dog paralleller imellem dem. Hvert kapitel, som gennemgår en novelle, har først et kort referat af novellen, hvorefter han gennemgår, hvad han har kaldt ”Evangeliets nedslag”. Endelig er der spørgsmål til novellen til brug for læsekredse. Inden disse gennemgange får man en kort indføring i, hvem Martin A. Hansen var, og hvad troen betød for ham. Her får vi bl.a. at vide, at han voksede op i et indremissionsk hjem, og at hans kristentro var stærk inspireret af Jakob Knudsen, Søren Kierkegaard og F.M. Dostojevskij. I løbet af gennemgangen af novellerne bliver læseren klogere og klogere på, hvordan denne kristendomsforståelse kommer til udtryk i hans forfatterskab.

Et eksempel på Ole Juuls tolkning af kristendommen i Martin A. Hansens noveller er hans gennemgang af ”Agerhønen”, fortællingen om den fattige og sultne familie, der mættes af en lille agerhøne. At den – trods det, at den ikke har et eksplicit kristent tema – handler om nadveren og bespisningsunderet er en gængs tolkning, som forfatteren også har med. Derudover læser han imidlertid også noget af Martin A. Hansens forhold til kirken ind i novellen.

Mod slutningen af ”Agerhønen” skriver Martin A. Hansen: ”Det var ikke til at forstaa, at en død Fugl kunde være saa brændende varm under sine slappe Vinger”. Dette tolker Ole Juul på følgende måde: ”Kirken, institutionen, den borgerlige forordning er slaphed i forhold til evangeliets brændende kraft. En kraft, som må frigøres for at forløse.” Og han fortsætter sin tolkning ud fra fortsættelsen i novellen: ”Et ufatteligt lille, fast Hjerte kom frem, og det var i sit indre, Fuglen havde de lysende Farver,” med ordene: ”Hjertet er evangeliet, og den lyse farve er evangeliets fortrøstningsfulde farve. Nu endelig frigjort og til syne” (s. 24).

”Martin A. Hansen og kristendommen” er et fint redskab til alle litteraturkredse, der gerne vil dykke ned i Martin A. Hansens forfatterskab og kan måske inspirere kristne til at starte læsekredse, der arbejder med kristen skønlitteratur.

Ole Juul: Martin A. Hansen og kristendommen
100 sider. 149,95 kr.
Forlaget Eksistensen