IPSICC

Viceforstander og lærer til Mariager Efterskole

Elisabeth og Frank Kaas Højgaard med deres to børn. Privatfoto

Elisabeth Kaas Højgaard er blevet ansat som ny viceforstander på Mariager Efterskole pr. 1. august.

Elisabeth Kaas Højgaard kommer ind i opgaven som viceforstander med mange års ledererfaring fra sit virke som først teenagepræst og senere familiepræst i kirken ARK Cph gennem otte år. Hun brænder for at se mennesker lykkes og særligt for teenagere. Elisabeth er en dygtig formidler og organisator. Samtidig er hun et varmt menneske, som er vellidt og respekteret af dem, hun arbejder sammen med.

Elisabeth er gift med Frank Kaas Højgaard og de har to børn. Hele familien flytter fra København til Mariager, da Frank også har fået arbejde på efterskolen som lærer.

Det helt rigtige

Elisabeth er meget glad for det nye job: ”Vi kommer til at savne København med alle de gode minder, venner og familie, som vi har her,” siger hun. ”Men vi oplever, at dette er en gudgiven mulighed, som vi glæder os til at træde ind i – især med alt det gode, som Mariager har at byde på: Skønne nuværende og kommende venner, en fantastisk kirke, som jeg tidligere har været en del af i 13 år, og to nye jobs for min mand og mig, der på mange måder er lige vores drømmejobs.”

Familien havde ikke planlagt at skulle fra København. ”Midt i huskøb og renovering her i København havde vi slet ikke set det komme,” siger Elisabeth, ”men vi oplever virkelig, at denne mulighed er den helt rigtige for os som familie. Mariager har en helt særlig plads i vores hjerter, og det var netop byen, der dannede rammerne om starten på vores venskab og den første tid som kærester. Så det er helt særligt, at vi nu skal få lov at bygge hjem og skabe hverdag der.”

På Mariager Efterskole, er de meget glade for at få Elisabeth ind som viceforstander. På deres facebook-side skriver de: Vi kan slet ikke få armene ned over, hvor fedt dette er for Mariager Efterskole – og ikke mindst for vores elever. Vi glæder os vildt til samarbejdet – og til alt det, Gud vil gøre gennem dem i de kommende år. Elisabeth overtager jobbet som viceforstander efter Klaus Rasmussen.