Mel Gibsons nye film skal begynde med englenes fald

Før indspilningen af efterfølgeren til The Passion of the Christ fra 2004 er den australske skuespiller, instruktør og producer Mel Gibson taget til Chilandari-klosteret på Athos-bjerget på et åndeligt retræteophold.
Hollywoodstjernen vil opholde sig i flere dage på det serbiske kejserkloster, som er et vigtigt åndeligt center for den serbisk-ortodokse kirke, skriver den græske avis Proto Thema. Mel Gibson understreger, at hans besøg på Athos-bjerget hænger sammen med hans tro. Han er kendt som katolik, men besøget på det ortodokse kloster skal ses i sammenhæng med visse reservationer, han har mod den katolske kirke.
Troen som drivkraft
I et interview på podcasten The Joe Rogan Experience i januar talte Gibson åbent om de udfordringer, en kristen kan møde i Hollywood. Han fortalte, at han havde fået stærk kritik under indspilningen af The Passion of the Christ, og han beskrev kristendommen som den eneste religion, der ”havde lov til at blive behandlet med foragt” i Hollywood. Ifølge Gibson er filmindustrien domineret af ”progressive og rabiate liberale”, der ofte accepterer andre religioner, men kritiserer kristendommen for dens angivelige forbindelse med ”hvidhed, patriarkat og kolonialisme”.
Trods udfordringerne fastslog Gibson, at han var stolt af at lave en film om Jesu Kristi liv og understregede, at troen var hans primære drivkraft. I samme podcast talte Gibson om den åndelige kamp mellem godt og ondt, og han forklarede, at The Passion II, som skal handle om Jesu opstandelse, vil starte med englenes fald i tidernes begyndelse.