IPSICC

Ny fernisering i Galleri Bibelland

Der er fernisering søndag den 3. august, hvor to kunstnere udstiller værker.

Nogle af Pernille Løkkegaards 23 værker er malet på planker.

Pernille Løkkegaard og Judy Merete Aggeboe udstiller billeder på Galleri Bibelland i Brejning. Der er fernisering søndag den 3. august kl. 14-17.

Det fortæller Gert Grube, der er daglig leder og kontaktperson på galleriet i Brejning.

Judy Merete Aggeboe

Judy fortæller om sig selv: ”Mit første tegnekursus foregik i Zürich Zoo, hvor vi øvede os i at tegne dyr i bevægelse. Senere fik jeg tegne- og maleundervisning på Fyn og på billedkunstlinjen ved lærerseminariet i Jelling. En stor glæde og inspiration har for mig været at holde billedskole for børnehavebørn gennem flere år. I dag arbejder jeg både med iagttagelse af natur eller genstande og med indre billeder med bibelske temaer.”

Maleri af Pernille Løkkegaard

Pernille Løkkegaard

Pernille fortæller: ”Mine motiver er ofte en fortolkning af det, jeg ser og oplever i min hverdag. Det er små glimt af hvile, ro, hjem, længsel og natur. Jeg bliver inspireret af skaberværket omkring os og Guds ord til os, men også af materialer og farver. Derfor bærer værkerne præg af flere forskellige materialer og udtryk.”

Gert Grubes skulpturer

I Galleri Bibelland har Gert Grube en fast udstilling med 50 skulpturer, hvoraf de fleste har en QR-kode med en kort omtale af skulpturens idé.

Gert Grubes skulptur Den gode hyrde.