IPSICC

Hvordan er det at være kirke i et konfliktområde?

Habila Kakaba er Missionskoordinator i Kristi Lutherske Kirke i Nigeria.

Mission Afrika holder årsfest lørdag den 20. september på Diakonhøjskolen i Aarhus. Om formiddagen vil der være repræsentantskabsmøde med beretning og regnskab. Om eftermiddagen fortsætter årsfesten med input fra Nigeria og SAT-7

Med temaet ’Hvordan ser kirkeliv ud, når det leves i skyggen af konflikt og usikkerhed?’ har årsfesten fokus på kirker i konfliktområder – hvilket er et vilkår, som mange af missionsselskabets partnere lever under til hverdag. På årsfesten vil der være besøg af missionskoordinator Habila Kakaba fra Kristi Lutherske Kirke i Nigeria samt Europakoordinator, Joel Dam. Habila Kakaba vil fortælle om kirker i konfliktområder i Nigeria, mens Joel Dam fortæller om, hvordan SAT-7 hjælper kirker i konfliktområder.

Der vil også være indlæg ved to unge, Julie og Laura, som var i Nigeria i foråret. Årsfesten er åben for alle, uanset om man er frivillig, støtter arbejdet, er nysgerrig eller bare har lyst til at være med.

Joel Dam er Europakoordaniator og udsendt til Sat-7.

Om Mission Afrika

Mission Afrika er en folkekirkelig missionsorganisation. Organisationens fokus er at forbedre menneskers vilkår i nogle af verdens fattigste lande og at give alle en chance for at høre det kristne budskab.