Tidl. missionær og præst Jens Arne Skjøtt 80 år

Pastor emeritus Jens Arne Skjøtt, Brabrand, fyldte 80 den 3. september.
Jens Arne Skjøtt blev cand. theol. i 1981. Inden da havde han arbejdet som maskinarbejder og som rejseleder for Tjæreborg i Israel. Både hustruen Bodil Skjøtt og Jens Arne er teologer fra Aarhus. Under studietiden oplevede de et kald til mission, som senere har ført dem vidt omkring, selvom Jens Arne dengang havde en forventning om, at han skulle missionere som sognepræst i en dansk folkekirke.
Fra Liberia til Israel
Ægteparret Skjøtt fik senere et konkret kald til mission, og de rejste til Liberia som missionærer for Dansk Ethioper Mission sammen med deres to små drenge. Det blev til otte år i Liberia i perioden 1981-1989, hvor Jens Arne var præst i Den Lutherske Kirke. Herefter gik turen til Israel som udsendte for Israelsmissionen. I Jerusalem blev Jens Arne Skjøtt præst for danskere i Israel, mens Bodil var tilknyttet arbejdet ud fra studiecentret for messianske jøder, Caspari Center i Jerusalem, i perioden 1989-1999.
Jens Arne blev efter hjemkomsten til Danmark præst i Ølsted Sogn ved Horsens frem til sin pension i 2010. I 2012 har Jens Arne opholdt sig i Afghanistan som soldaterhjemsleder to gange i tre måneder.
Seniorvolontører i Hongkong
For fem år siden rejste ægteparret, der dengang var 70 og 75 år, til Hongkong som seniorvolontører for at arbejde for Areopagos på Tao Fong Shan centeret. Den planlagte udrejse i september 2020 blev dog forsinket lidt på grund af pandemien. Siden Hongkong har Jens Arne været aktiv i diverse frivilligt arbejde ikke mindst i Skjoldhøj kirke, hvor han blandt andet har været med i mandeklubben og en café. Derudover har han også været aktiv i Mission Afrikas genbrugsbutik i Tilst. Bodil og Jens Arne Skjøtt har tre voksne sønner og fem børnebørn.