8.000 engle til Halloween
Børn og Tro peger på et alternativ til Halloween med projektet ’Giv en engel – og peg på Verdens Lys’.
Der går mange børn rundt udenfor til Halloween for at lave ’Slik eller Ballade’. Mange steder hygger børnene sig med alt det uhyggelige, men nogle gange bliver børnene også meget alvorligt bange. Det vil vi gerne hjælpe med – sammen med jer! fastslår Børn og Tro.
Organisationen svarer dermed på det ofte stillede spørgsmål: Skal kirkerne overhovedet engagere sig i Halloween?
Kirkens svar på Halloween
”Mange kristne (inklusiv os fra Børn & Tro) er nok ikke de helt store fans af Halloween. Men vi må nok konstatere, at Halloween de seneste år er blevet en meget integreret del af vores kultur. Vi kristne er kaldede til at engagere os i den verden, der er omkring os, men måske kan vi have svært ved helt at finde ud af, hvordan vi griber Halloween an.” For Børn og Tro er løsningen simpelthen at give børnene en engel – og pege på verdens lys.
”Mange børn tænker ekstra over død, ondskab og frygt til Halloween. Som kirke og som kristne kan vi pege på Jesus som verdens lys, der er stærkere end alt det onde. Halloween giver os stor mulighed for at gøre dette, da børnene i forvejen tænker over den slags i Halloween-tiden.

Engel med budskab
Børn & Tro har udgivet en lille engel af tykt karton med en bøn og et bibelvers på. Englen, som kan købes i Børn og Tro’s webshop, har et hul i toppen, så man kan sætte snor i og hænge den op. Englen kan bruges på forskellige måder til at dele ud sammen med slik til Halloween. Privatpersoner og/eller kirker kan fx:
1. Give en engel og noget slik til de børn, der kommer til ens dør
2. Holde kirken åben om aftenen den 31. oktober
3. Lave en stand i det område, hvor børnene laver ’Slik eller Ballade’.
8.000 små engle trykt
Børn og Tro har fået trykt 8.000 små engle på tykt karton med en beskyttende plastikfilm over forsiden. De måler cirka 13×14 cm. På englen er der en lille bøn:
Må Guds engle beskytte dig
Må lyset fra Jesus vise dig vej
Må hans fred være hos dig.
På bagsiden står bibelverset fra Esajas 41,10: “Frygt ikke, for jeg er med dig, fortvivl ikke, for jeg er din Gud.” Der er hul øverst i englen til en snor, så børn kan hænge den op på deres værelser.
Velsignelse i kirken
Børn og Tro skriver om deres medarbejder Maj, som sidste år uddelte samme slags engle sammen med Tylstrup Frikirke. Her tilbød man at læse bønnen højt som en velsignelse – og det tog rigtig mange børn og voksne imod. Man kan læse mere om Majs oplevelse sidste år på Børn og Tro’s hjemmeside.



