IPSICC

Gratis online undervisning i søndagens GT-tekster

Få rigtigt fat i teksten, opfordrer The Online Professor, Dr. theol. Nicolai Winther-Nielsen.

Dr. theol. Nicolai Winther-Nielsen. Privatfoto

Nicolai Winther-Nielsen, der er professor i Gammel Testamente og læringsteknologi (ICT), tilbyder i det nye år gratis online undervisning for dedikerede bibellæsere:

Både præster, prædikanter og kirkegængere får på denne måde adgang til viden fra øverste hylde, når Nicolai Winther-Nielsen underviser og leder en samtale om den kommende søndags tekst fra Det Gamle Testamente. Undervisningen foregår online via Teams de fleste mandage fra kl. 19-21.

Brugbar undervisning

Deltagerne er både præster og lægfolk, og selv om Nicolai Winther-Nielsen er en international kapacitet inden for sit felt, formår han at docere sin ekspertise, så den er forståelig og brugbar for alle deltagerne. ”Jeg vil varmt anbefale Nicolai Winther-Nielsens online undervisning, hvor vi som deltagere under kyndig vejledning graver i teksterne og får øje på sammenhænge og dybder i Bibelen, så vi ikke blot bliver lidt klogere, men også opbygget og udfordret,” siger Dorte Sig Leergaard, der har deltaget i onlinestudierne.

Samtalen om den kommende søndags GT-tekst handler også om, hvordan den kan bruges i forhold til de øvrige læsninger og hvilke prædikentemaer, der er i teksterne. Man kan deltage uden at forberede sig, men har man forberedt sig, kan man også få respons på det.

The Online Professor

Nicolai Winther-Nielsen er gået på pension fra sit mangeårige virke som professor på Dansk Bibel-Institut og Fjellhaug (FIUC-Kbh), men er fortsat knyttet til Det Frie Universitet i Amsterdam og arbejder med hebraisk-undervisning på globalt plan. Han er også aktiv som ulønnet præst ved Emdrup Kirke og som formidler af Gammel Testamente. Og så er han levende optaget af at guide forkyndere og bibellæsere til et større udbytte af bibellæsning.

”Mange årtiers arbejde særligt med teksterne i Gammel Testamente har givet mig en dybere forståelse for, hvordan de bruges og videreføres i Ny Testamentes tekster og i troen på Kristus som Herren vor Gud,” siger Nicolai Winther-Nielsen. Man kan læse mere på hjemmesiden theonlineprofessor.org. Her kan man også registrere sig som bruger af onlinekurset.