”Å-Festival-ånden finder man i fællessangen”

Å-Festival ønsker at bidrage til et meningsfyldt fællesskab gennem musikken. Udover koncerter er der derfor stor vægt på fællesskabet i at synge sammen, skriver Å-Festival i en pressemeddelelse

På Å-Festival bliver der både afviklet store koncerter og holdt store lovsangsfester. Foto: Å-Festival

I pinsen afvikles den kristne musikfestival Å-Festival for 36. gang. Arrangørerne forventer op mod 6.000 besøgende i det vestjyske.

Som mange andre festivaler samler Å-Festival fællesskabet gennem musikken. Dog er koncerterne ikke festivalens eneste musikalske højdepunkt, da der igen i år også bydes ind til fællessang af den helt store skala. “Noget af det, vi virkelig er gode til på Å-Festival, er fællessang. Når vi står side om side og synger sammen, opstår der noget af det mest magiske. Der kan man for alvor mærke fællesskabet og vide, at man ikke står alene. Lige dér – det er Å-Festival-ånden,” fortælle Kåre Dyhr Pedersen, Formand for Å-Festival.

I år vil der, udover fællessang i det store telt, være mulighed for at synge sammen søndag eftermiddag på torvet, når Praise (DK) gæster Å-Festival. Praise er et gospel-event, der samler alle i glæden ved at synge sammen. Deres repertoire spænder bredt – fra hitlistefavoritter til sange, der nyfortolker gospeltraditioner, og de bevæger sig inden for temaer som kærligt menneskesyn, livsglæde og alment gospel-musik, står der i omtalen.

Artister med budskaber på hjerte

I år fyldes også den store scene med navne, som lægger op til at synge og danse sammen. For to år siden gav Jonathan Traylor (US) et brag af en koncert på Å- Festival, og i år vender han retur og åbner den store scene fredag aften. Den store scene bliver derudover gæstet af Rachel Purcell (US), og DJ Jesus Loves Electro (NO), hvoraf sidstnævnte i den grad kommer til at sætte gang i dansegulvet med fede beats kombineret med lovsang.

Søndag aften lukkes scenen af Rend Collective (IE) som siden 2010 har udgivet kristen folk-musik og spredt en hyggelig stemning med stærke, opmuntrende budskaber verden over. “Med årets line-up håber vi at skabe en fest, hvor man virkelig kan mærke, at artisterne har noget på hjerte og ønsker at give det videre ud over scenekanten,” siger Kåre Dyhr Pedersen.

Forkyndelse og lovsang

Koncerterne er Å-Festivals hjørnesten, men ordet om Gud er en lige så fast del af Å-Festival som koncerterne. Derfor består Å-Festival også af møder med lovsang, undervisning og forkyndelse i det store telt, ”hvor Bibelens ord bliver formidlet på et sprog, som er mere tilgængeligt for alle,” skriver Å-Festival på sin hjemmeside. Der er også andre lokationer i og omkring festivalpladsen, hvor man kan komme til forskellige seminarer. Her bliver der blandt andet et seminar med emnet ’Kristen og krig’ og et om ’frygten for at skille sig ud’.

Alkoholfri festival

Å-Festival er alkoholfri, og selvom festen klart domineres af unge mennesker, er der også familieområder og et børnetelt med program for børnene. Her vil der blandt andet være koncert med ’Kongens Efterfølger’. Spikeballturnering, Volleyballturnering og Escaperoom kan man også fornøje sig med i løbet af pinsedagene. At Å-Festival er anderledes end de fleste andre musikfestivaller, opdager man hurtigt med et kig i programmet, hvor man blandt andet kan se, at søndag aften byder på lovsangsfest og mandag morgen på lovsangsgudstjeneste.

Man skal betale for at overnatte på Å-Festival, men ellers er der gratis adgang til alle arrangementer.

Fakta om Å-Festival

• Å-festival er Danmarks største kristne musikfestival med ca. 3.000 overnattende og i alt 6.000 besøgende hen over pinsen

• Festivalen afholdes i pinsen den 22.-25. maj 2026

• Å-festival afholdes for 36. gang i Sdr. Felding

• Der er gratis adgang til alle koncerter på Å-Festival

• Pladsen kan rumme over 750 campingvogne + telte

• Å-Festival drives udelukkende af frivillige

• Å-Festival arrangeres af IMU og Indre Mission ud fra Sdr. Felding Missionshus samt repræsentanter fra Indre Missions arbejde på landsplan.