Min svenske nabo

Af familiekonsulent Helle Aagaard Nielsen, Esrum

For et par år siden var vi i Sverige efter en udfordrende tid, og der mødte vi vores svenske nabo på en gåtur. Vi snakkede lidt om, hvordan det gik, og hun udbrød, ”Åh, så I er her for at ”återhämta” jer selv.” Hun stillede skarpt på situationen med et smukt svensk ord, som vi fortsat kunne gå og tygge på.

Dette ord ”återhämta” er blevet et skattet ord i vores familie. Det betyder noget i retning af at genvinde, at restituere og mere direkte oversat at indhente eller genfinde sig selv. Måske det vi nogle gange betegner som, at ”sjælen skal følge med”. At finde hjem i sig selv igen. Man skal ”hjemhentes”. Vi kan opleve det op til en sommerferie, hvor der kan være travlhed og pres for at blive færdig med arbejdet.

Eller i situationer, hvor vi gennem lang tid er blevet udfordret og skal præstere mere, end vi faktisk kan overkomme. Eller vi er blevet ramt af sygdom, det være sig fysisk eller psykisk. Eller alt muligt andet, hvor vi overvældes af livet. Som Guds børn har vi også et hjem hos ham. En mulighed for at finde ikke blot tilbage til os selv, men også at finde ind i Guds hvile og komme hjem til hans faderhjerte.

Den fred, som han giver, er en kæmpe ressource for os. Midt i larmen og travlheden og frustrationerne kan vi ”återhämta” os selv hos ham. Eller han ”återhämter” os, når vi vender blikket til ham. Som Jesus siger: ”kom til mig alle I, som slider jer trætte og bærer tunge byrder, og jeg vil give jer hvile”. (Matt 11:28) Nogen nyder at tage på en retræte en gang om året, søge ind i stilheden og få renset lidt ud i det, man går og tumler med.

At få Guds-perspektiver på livet. Synke ned og mærke grundfjeldet. Få fødderne godt placeret på klippen igen. Andre finder åndehuller på en anden måde. For mig er ”återhämtning” at tilbringe tid i vores svenske hytte. Og møde vores svenske nabo. Og lytte efter Helligåndens hvisken. Møde mine tanker i et Gudsperspektiv. Og læse en masse spændende bøger og lave mad over bål. Håber, du får en sommer med tid til at ”återhämta” dig selv på den måde, som passer til dig.

Må du få en velsignet sommer.