På en enkelt nat smuglede Open Doors en million bibler ind i Kina

Man kan høre den spændende beretning om bibelsmuglerne på Open Doors’ podcast ’Modlys’.

Open Doors gennemførte i 1981 ’Project Pearl’ (Projekt Perle), hvor man på en enkelt nat smuglede hele 1 million bibler ind i Kina. Biblerne var pakket i vandtætte pakker. Foto: Open Doors

For 45 år siden lykkedes det 20 kristne fra organisationen Open Doors at smugle 1 million bibler ind i Kina. På blot en enkelt nat blev biblerne dumpet i havet og trukket i land til ventende kinesiske kristne, som sørgede for, at de blev sendt rundt i landet.

Den store operation, som blev kaldt Project Pearl (Projekt Perle), fandt sted den 18. juni 1981. Men allerede lang tid forinden havde mange været i gang med praktiske forberedelser og risikovurderinger. Der skulle skaffes mange penge til forskellige udgifter, der var bekymringer og overvejelser – og forbøn for projektet. Under Kulturrevolutionen i Kina (1966-1976) havde man brændt alle bibler, og de kristne blev forfulgt og udsat for fængsling og tortur.

Men der var stadig mange kristne i Kina, og i Open Doors blev man klar over, at der var en enorm hunger efter bibler.

Paul Estabrooks var en af de 20 mænd, som var ombord på prammen Gabriella under Projekt Perle for 45 år siden. Her ses han på stranden i Kina, hvor biblerne i sin tid ankom. Foto: Open Doors

Tunge kufferter med bibler

På et tidspunkt lykkedes det at smugle 30.000 bibler ind i Kina i det, der blev kaldt Project Rainbow. Blandt smuglerne gik operationen dog under navnet ”Project Hernia” (Brok), fordi der skulle slæbes meget tunge kufferter, oplyser Paul Eastabrooks i Open Doors’ podcast Modlys. Estabrooks fortæller om et under, hvor en gammel mand skulle bære to kufferter, der hver vejede 47 kg gennem tolden uden at vække mistanke.

Den gamle mand bad en usædvanlig bøn, idet han nærmede sig toldområdet med sine tunge kufferter. ”In the name of Jesus: Rise!” (I Jesu navn: Op!”) sagde smugleren, hvorpå han kunne løfte kufferterne så let som ingenting. Og fordi de kinesiske toldere havde respekt for ældre mennesker, blev manden vinket igennem uden videre. Da han var kommet godt igennem tolden, blev kufferterne pludselig tunge igen, og han satte dem fra sig med et stort ”Pyh!”, fortæller Paul Estabrooks leende.

De 20 besætningsmedlemmer på Gabriella var Open Doors-medarbejdere fra flere forskellige lande. Foto: Open Doors

Giv os en million bibler

Men 30.000 bibler var slet ikke nok. En dag bad kinessiske kristne om ikke mindre end en million bibler. Bibelsmuglerne spurgte nu de kristne i Kina, om de vidste, hvor meget så mange bibler fylder, vejer og koster? Og var der virkelig så mange kristne i Kina? Men alt det vidste kineserne. De kinesiske præster var dog mest bekymrede for, hvad der kunne ske med smuglerne, hvis de blev afsløret. En af de fem præster bag forespørgslen fortalte om forfølgelser og fængslinger – og de sagde, at de alle fem var parate til at dø for, at deres landsmænd kunne få bibler.

Operation Perle

Avisen Christian Today skrev for fem år siden om den store smugleraktion: ”Stranden var indhyllet i mørke. Den uhyggelige stilhed blev lejlighedsvis brudt af lyden af ​​bølger, der blidt skvulpede mod kysten. Hundredvis af kristne var stille samlet på den sydlige kinesiske kyst. De ventede på at deltage i det, der nu betragtes som et afgørende øjeblik i den kinesiske kristendoms historie. Dette var Projekt Perle, en ekstraordinær operation for at smugle en million bibler ind i landet på en enkelt nat.”

Øjenvidnet Xiao Chen (dæknavn), der dengang var teenager, fortalte om oplevelsen: ”Jeg husker et kæmpe skib uden flag, der langsomt nærmede sig havnen. Alle på stranden virkede meget ængstelige. Så kom en lille gummibåd ned fra skibet. Jeg så min ældre bror ro hen til skibet og tale med en udlænding, der måske var kaptajnen.” Projektets initiativtager var en kristen kvinde ved navn Mama Kwang, hvis mand sad i fængsel for sin tro.

Mama Kwang ledte et netværk af husmenigheder, som de to havde etableret, og hun fortalte Open Doors om det desperate behov for bibler. Kirken i Kina voksede, men mange tusinde bibler var blevet brændt under Kulturrevolutionen i 1960’erne og 1970’erne. Efter at have diskuteret ideen med Open Doors’ grundlægger, broder Andrew, fik medarbejderne grønt lys. De skulle nå frem til Kina ad søvejen. Alt skulle foregå i den yderste hemmelighed, fra forberedelse til afsejling og levering.

Allerførst skulle Open Doors indsamle millioner af dollars – uden a røbe noget om formålet. Men det lykkedes, fortæller Terry Madison, der efter indsamlingen af de mange penge selv blev et af besætningsmedlemmerne på prammen Gabriella. Paul Estabrooks fortæller om udfordringerne med trykning og emballering af biblerne. ”De blev trykt i USA, hvor to trykkerier arbejdede dag og nat i ugevis for at trykke biblerne. Hver enkelt vejede et halvt pund. Det var den komplette bibel med forenklet kinesisk skrift. En million af dem vejede 232 tons.”

Biblerne blev derefter sendt til San Francisco, hvor de blev pakket i vandtætte pakker, der hver vejede et ton – men stadig kunne flyde på vandet. Derefter blev pakkerne sendt til Hong Kong, hvor den specialbygge båd, Gabriella, ventede. Besætningen, der bestod af Open Doors-medarbejdere fra hele verden, lastede biblerne med en kran op på dækket.

”Da vi nærmede os dagen, indså vi, at det her var virkelig alvorligt: ​​vi kunne dø eller blive fængslet,” husker Terry. ”Så der var et tidspunkt, jeg tror en dag eller to før turen, hvor vi alle fik mulighed for at sige: ’Det har været skønt. Jeg har bidraget med, hvad jeg kunne, men jeg har ikke tænkt mig at tage turen.’ Men ingen af ​​os sprang fra.”

Miraklenes nat

Biblerne ankom ud for stranden omkring klokken 21. Planen var at aflevere alle 232 pakker på hver et ton i løbet af en enkelt time. De kinesiske kristne, der ventede på stranden, vadede ud i havet for at modtage den dyrebare last. Nogle af dem stod i vand til halsen, da de greb fat i rebene, der blev kastet hen til dem, så de kunne slæbe de flydende pakker op på land. Losningen tog besætningen og de kinesiske kristne to timer. I løbet af den tid dukkede hverken sikkerhedsvagter eller politibetjente op.

Paul Estabrooks husker: ”Vi lavede en masse støj. Og alligevel var der ingen, der afbrød os. Det var en fantastisk beskyttelse fra Gud.” Der var et udkigstårn mindre end en halv kilometer fra stranden, og et andet, det højeste i hele distriktet, stod lidt længere væk. Men den aften havde vagterne forladt deres udkigsposter for at få en drink – og de var blevet fulde og faldt i søvn. Det fandt lokale kristne senere ud af, men da var Gabriella for længst sejlet videre.

Afsløret

Det lykkedes dog ikke at få alle pakkerne i land. Nogle af dem flød rundt i havet, hvor sikkerhedsvagterne på et tidspunkt fik øje på dem. Myndighederne iværksatte så en undersøgelse, der kom til at vare otte år. Mange kristne blev afhørt, og to af dem blev fængslet i to år.

”Det faktum, at et udenlandsk skib kunne passere igennem flådens sikkerhedssystemer og bringe en million bibler til Kina på én nat, var meget pinligt for regeringen,” fortæller Wang Fang, en kvinde fra en af landsbyerne i området. Ifølge Wang Fang blev biblerne fra Projekt Perle årsag til en større kristen vækkelse i Kina, hvor de kristne startede mange hemmelige husmenigheder. ”Mange mennesker i forskellige regioner fik deres egen bibel, mange menigheder blev startet, og folk i tusindvis tog imod Jesus, og mange kirkeledere blev født,” fortæller Wang Fang ifølge Christian Today.