IPSICC

Madingou – byen som ingen gider tage til

Per Hyldgaard sammen med beboere fra en pygmæstamme 150 km fra byen Madingou, som Gospel Outreachs missionsteam fik kontakt til under opholdet i Congo. Da evangeliet kort blev delt med dem, var de meget åbne for at snakke og lytte. Foto: GO

Den danske missionsorganisation Gospel Outreach (GO)har for nyligt afholdt sin første evangelisationskampagne i Republikken Congo. Congo er kendt for meget korruption og ballade, ligesom nabonationen Den Demokratiske Republik Congo. Dog er der mere fredeligt i Republikken Congo med færre indbyrdes krige.

Byen Madingou

Gospel Outreachs første kampagne i Republikken Congo blev holdt i byen Madingou. Byen har – inklusiv landsbyerne der er i oplandet – godt 70.000 indbyggere, og der har aldrig i byens historie været afholdt en sådan kampagne. Byen har et dårligt ry – selv iblandt kirkelandslederne. En af dem sagde, at ”ingen vil tage til Madingou og gøre noget, så det er jo helt pinligt, at så kommer I langvejsfra for at nå en by, vi andre ikke vil gøre noget i!”

GO’s kampagneleder i den fransktalende del af Afrika hedder Nazaire og er fra Benin. Han er en erfaren mand, der har arrangeret kampagner for Reinhard Bonnke, Morris Cerullo og mange andre internationale kendte organisationer, der holder store kampagner. Nazaire fortæller, at selv for ham var Madingou et hårdt sted at arbejde. Congo har meget korruption – Madingou har meget korruption.

Desuden virkede det som om, byen var totalt ligeglad med de åndelige ting. Der var lav arbejdsmoral og i det hele taget mange udfordringer at håndtere. Fuldstændigt som landslederen sagde. Der er imidlertid altid nogle, som er sultne efter at kende sandheden!

Stor respons

Trods de udfordrende omstændigheder kom der mange tusinde til kampagneaftnerne, og i løbet af de fire aftenmøder gav flere tusinde respons på frelsesindbydelsen, når evangelist Per Hyldgaard havde forkyndt et enkelt, men tydeligt frelsesbudskab. Mange ønskede efterfølgende at blive kontaktet af en menighed, og der er kommet dejlige tilbagemeldinger om, at kirkerne er vokset, samt at to nye menigheder er startet efter kampagnen

Per Hyldgaard mødte borgmester Pouela (venstre) og guvernør Nganongo (højre). Begge bød teamet velkommen til Madingou. Foto: GO

Nye menigheder

Der skal helst startes nye menigheder efter en sådan kampagne. Det er et vigtigt fokuspunkt for Gospel Outreach. Grundlægger Per Hyldgaard fortæller, at både valget af hvilken by, der skal holdes kampagne i, samt træning og undervisning af kirkelederne i forberedelsesfasen, lægger stor fokus på menighedsplantning. Det er en af nøglerne til, at der er startet mange hundrede nye menigheder efter en Gospel Outreach kampagne de sidste 22 år. Selvom GO ikke står med selve ansvaret for starten af nye kirker, er kampagnerne altså affyringsrampen for, at det sker.

Helbredelser og mirakler

Hver kampagneaften tilbydes der også forbøn for de mange behov, folk kommer med. Og Gud virker med. Blot for at nævne nogle enkelte vidnesbyrd: I 2013 havde en kvinde ved navn Bournga gennemgået en operation, men noget gik galt. Hun blev nemlig døv bagefter. I 12 år havde hun været totalt døv, men efter forbøn blev hun hørende. Hun kunne nemt høre og gentage selv den mindste hvisken.

I marts 2025 fik Zumba Mavae foretaget kejsersnit. Desværre mislykkedes det, og begge hendes tvillinger døde. Efterfølgende var der selvfølgelig stor sorg, men også mange smerter efter den mislykkede operation. Smerterne var så stærke, at hun havde svært ved at gå eller bevæge sig. Gud helbredte hende efter forbøn, og hun blev smertefri og kunne både gå, løbe og danse uden problemer.

Paul blev helbredt

Så var der Paul. Han var for nogle år siden pastor i en kirke i Madingou, men han stoppede som pastor og faldt helt fra troen. Derefter begyndte hans liv at falde helt fra hinanden. Han blev meget syg, begyndte at gå til heksedoktor og endte med at være lam i sit venstre ben. Det hele var ren elendighed. Han kom første aften til kampagnen, og Jesus rørte ham mægtigt og helbredte ham. Han kunne derefter både gå, løbe og hoppe, som var han en ung mand! Guds nåde og barmhjertighed er stor.

Dede og hans onkel mødte barmhjertighed

Udenfor det hotel hvor missionsteamet boede, stod der hver dag på den samme kvadratmeter en mand, som hed Dede. Det var et ynkeligt syn at se den forfærdelige forfatning, han var i. Det var tydeligt, han havde problemer, også mentale problemer. Han var hverken blevet vasket i flere år, eller havde fået klippet sit hår, ligesom hans tøj nok aldrig havde været vasket. Det danske team kontaktede ham og fik også kontakt til hans onkel, der var hans værge.

Onklen fortalte, at for tyve år siden, blev Dede ramt af en sygdom, hvis konsekvens var, at Dede blev fysisk og psykisk handicappet. Efterfølgende kunne han ikke tage vare på sig selv og havde ikke noget sprog. Teamet fik ham vasket, klippet og gav ham nyt tøj. Onklen græd overvældet over, hvad ”de kristne”, som han sagde, ”havde gjort for Dede”. Dede var da også som forvandlet, selvom han stadig var handicappet. Den sidste aften kom onklen og Dede til kampagnen, hvor de gav deres hjerte til Jesus.

Pygmæ-stammen lever meget fattigt, og pygmæer bliver set meget ned på, ringeagtet og ofte groft udnyttet. Foto: GO

Mødet med pygmæerne

Missionsteamet fandt ud af, at der kun 150 km fra Madingou levede en pygmæ-stamme. Disse levede i udkanten af skoven og i den by, der var ved skovens udkant. Længere inde i skoven lever der isoleret stadig mange pygmæer. Pygmæerne er set meget ned på, ekstremt fattige, ringeagtet og ofte groft udnyttet. Det lykkedes teamet at få kontakt til disse. De var meget åbne for at snakke og lytte.

Evangeliet blev kort delt med dem, og hvem ved, måske laver Gospel Outreach i den nærmere fremtid en kampagne, med det formål at nå denne stamme med evangeliet og dele Guds kærlighed med dem.