Kirken bliver væk på TV2 i julen
DR1 og DR2 har et anstændigt antal juleprogrammer
med kristent indhold – også en grundtvigsk jule-
kalender. Men TV2 byder kun på Jesus og Josephine
Det vrimler ikke med kirkelige tv-programmer i julemåneden. KLF Kirke & Medier har kigget public service-stationerne DR og TV2 efter i sømmene.
Og konklusionen er: Nisser, mad og julegodter fylder godt på skærmen sammen med romantiske juleeventyr. DR1 og DR2 har afsat en kvote udsendelser med kirkeligt indhold i anledning af julen. Men TV2 skuffer for her er den eneste kristne juleudsendelse julekalenderen Jesus og Josephine.
Men på DRs kanaler er der faktisk en hel del, der minder danskerne om, at julen først og fremmest er en kristen højtid. Det gælder fx DRs egenproducerede julekalender Pagten, der er gennemsyret af Grundtvig og hans menneskesyn. De mærkværdige eventyr, børnene oplever, er tæt knyttet til Grundtvigs sange og tanker om det, man må kunne mestre for at blive et menneske med ånd og hjerte på rette sted. Pagten handler netop om det ansvar, vi har i forhold til de fællesskaber, vi er en del af.

