Nyt projekt vil give næring til unges lederlyst
Center for Kirkeligt Udviklingsarbejde og Borgfonden er gået sammen om at lave et forløb for unge i det kirkelige miljø, som har ambitioner om at gøre en forskel i samfundet.

Center for Kirkeligt Udviklingsarbejde (CKU) og Borgfonden tilbyder et lederforløb med mentorskab som omdrejningspunkt.
Forløbet har til formål at identificere unge lederaspiranter, som på den ene eller anden vis kan se sig selv i en ledende rolle indenfor et bestemt fagområde enten i civilsamfundet, det private eller det offentlige. “Ideen til forløbet stammer fra, at vi har erfaret, at der i dag bliver stillet høje krav, når for eksempel en lederstilling i en af de kirkelige NGO’er skal besættes, og at der samtidig er langt mellem de unge ledere. Derfor ville vi give næring til unges lederlyst,” fortæller Katja Gunnertoft Bojsen, der er sekretariatschef hos CKU.
Efterhånden har projektet dog fået en mere samfundsmæssig drejning, da der allerede findes flere forskellige lederforløb, som er målrettet ind i kirken. ”Derfor er der brug for, at vi har øje for de unge i det kirkelige miljø, som går med en fornemmelse af, at de kan og vil mere, og at vi bruger de redskaber og erfaringer, som vi har til rådighed, til at hjælpe dem på sporet af deres karrieredrømme,” siger Katja.
Sammen med Henrik Kofoed, der er direktør i Borgfonden, har hun støbt kuglerne til projektet, som også skal give de unge, som er drevet af at gøre en forskel i samfundet, ledelsesmæssige forbilleder. ”Da jeg selv stod som ung og nyuddannet fra universitetet, manglede jeg en mere erfaren mentor, som kunne slå følgeskab med mig indenfor min faglighed,” fortæller Katja. Og netop derfor er mentorskabet et omdrejningspunkt i det nye forløb.
Et ambitiøst forløb
Borgfonden er gået med i projektet, fordi fonden har en ambition om at opkvalificere ledelse. Men det er ikke en hvilken som helst opkvalificering, der er brug for. ”Vi er overbeviste om, at hvis det skal lykkes at engagere flere unge i ledelse, må vi også gøre op med de konservative ledelsesparadigmer, der findes rundt omkring. Ja, det koster noget at tage lederopgaven på sig, men man behøver ikke nødvendigvis arbejde 70 timer om ugen og aldrig se sin familie,” siger Henrik Kofoed og tilføjer:
”Vi vil gerne invitere de unge med på et ambitiøst forløb, hvor de får noget faglighed og et netværk, samtidig med at de bliver bevidste om, hvordan deres egen karakter og personlighed kan bruges i ledelse,” fortæller han. Projektet henvender sig til unge, der har påbegyndt en videregående uddannelse, og det forventes, at første hold er klar til september. For at deltage i forløbet skal man sende en ansøgning til CKU. Der kommer info om dette på CKU’s hjemmeside i løbet af maj.
”Ja, det koster noget at tage lederopgaven på sig,
men man behøver ikke nødvendigvis arbejde
70 timer om ugen og aldrig se sin familie.”Henrik Kofoed