IPSICC

Du er VALGT!

Læserindlæg er udtryk for læserens egen holdning.

Tabita Estera Kjer
(En del af Dansk Profetisk Netværk og kommer i Citykirken Aarhus).

Juleaften 2025 var jeg og nogle familiemedlemmer til gudstjeneste, traditionen tro, for at markere Jesu fødsel. Normalvis kommer jeg i frikirkelige kredse, også i forbindelse med juleaften, men lige denne juleaften bestemte vi os for at tage til den nærliggende lokale folkekirke og nyde at synge nogle julesange sammen med andre der. Andet forventede jeg sådan set ikke; jeg forventede blot glæden over at synge julesange. Det, som skete i den folkekirke, imens vi var der, kom fuldstændigt bag på mig, og jeg oplevede det som et profetisk tegn eller hilsen til os alle.

Imens præsten talte med emnet – du er valgt! – begyndte Guds herlighed at manifestere sig i lokalet. Når jeg normalvis træder ind i et lokale, mærker jeg meget stærkt de følelser, som er til stede i rummet. Jeg fik følelsen af så meget tristhed, ”gråthed”, modløshed, frygt, angst, bekymrethed, tungt bebyrdethed i de mennesker, der var til stede. Denne præst, som talte i kirken, var virkelig salvet af Gud og bragte ret hurtigt en anden atmosfære ind i lokalet igennem hans tale.

Min bonusdatter, som sad ved siden af, og som læser teologi og påtænker at blive folkekirkepræst, klemte min hånd og hviskede med begejstring til mig: Kunne du mærke det? Jeg smilede og blev så glad, at vi begge mærkede, at Guds herlighed skiftede atmosfæren. Pludselig, ved præstens tale om at være valgt, skiftede atmosfæren til lethed, ubekymrethed, flere og flere smilede i hjørnerne, alle var med, der blev grinet, og menneskers ansigter virkede pludselig lettede.

Alle gik opløftede og glade derfra uden at vide helt, hvad der var sket. For mig var det klart og tydeligt, at Guds herlighed var steget ned. Jeg har igennem flere år studeret og praktiseret at manifestere Guds herligheds atmosfære for at hjælpe de mennesker, Gud har sat omkring mig, til at blive påvirket af frugterne af hans nærvær. Det var virkelig en speciel og overnaturlig oplevelse at være til denne julegudstjeneste.

Når Guds herlighed kommer til stede i et lokale på denne måde, begynder Gud at tale til mig ofte meget stærkt og med lange sætninger. Jeg er blot ikke vant til, at det sker i folkekirkesammenhæng. Dette oplevede jeg som et tegn, som vil ske i mange folkekirker og andre kirker i året 2026. En helt ny bølge af vækkelse med Guds herlighed stærkt til stede, som vil manifestere sig med tegn, undere og mirakler i flere og flere folkekirker og andre kirkesamfund.

Jeg oplevede, at Gud talte om stærke alliancer imellem forskellige kirker, ligesom jeg med frikirkebaggrund sad og holdt min bonusdatter i hånden det meste af gudstjenesten, som ud fra min profetiske oplevelse illustrerer ”den begejstrede folkekirke”. Jeg hørte klart og tydeligt 1. Korintherbrev 12, 12-13: “For ligesom legemet er ét og har mange lemmer, og alle legemets lemmer, skønt mange, er ét legeme, sådan er det også med Kristus. For med én ånd blev vi alle døbt til at være ét legeme….”

Danmark, du er valgt til at blive let, blive styrket og blive fyldt op af ny kraft og ny styrke, ligesom disse mennesker, som jeg oplevede under gudstjenesten på min juleaften, gik uventede, frie og glade hjem fra den pågældende folkekirkegudstjeneste. På samme måde vil jeg gøre levende for dig, at jeg sender nu og her min engel til dig for at give dig et himmelsk måltid, hvor du beordres til at spise og samle dig nye kræfter til den rejse, jeg har for dig (1. Kongebog 19, 5-6. Da lagde han sig og faldt i søvn under gyvelbusken, og se, en engel rørte ved ham og sagde:

”Stå op og spis!” Da han så sig omkring, lå der ved hans hoved et brød bagt på glødende sten og en krukke med vand. Han spiste og drak og lagde sig til at sove igen.) Og på samme måde oplevede jeg, at Herren sagde til os, at han ville styrke os og overraske os med et himmelsk måltid. Han vil sende undsætning og styrke os, så vi kan klare vores rejser godt i forhold til det, han har udvalgt os til hver især! – Du er valgt til en opgave, til en mission, til nye eventyr, til at sprede godt nyt, til ny glæde, til ny kraft og styrke, til ny ild, til at manifestere tegn, undere og mirakler, til at skifte atmosfære.