Fristet – hvor står du?
Ja, her er der to muligheder, Gud eller Satan. Her prøver Satan at lokke Jesus til forfald, nøjagtig på samme måde som med Eva i Edens have.
Af Peer Laigaard
Kunstner og
forkynder
Forskellen er, at Eva faldt for Satans fristelse, det gjore Jesus ikke. Jesus faldt aldrig for nogen fristelse, han kendte sin Far i himmelen, og Han frister ingen.
Dig og mig, vi er også på valg hver eneste dag, fristelsen lurer alle vegne. Skal jeg købe den nye flotte hvide bil hos den autoriserede forhandler? Den er ikke helt billig, jeg kunne jo også vælge en brugt hos ham den sorte forhandler. Den er billig, ingen papirer, ingen garanti. Men pengene kontant her og nu, og jeg kan køre med det samme. Eller kan jeg?
Bagefter kan jeg ikke finde sælgeren, han er over alle bjerge. Det var også her, Satan stod for at friste Jesus.

