Vejle Frimenighed får nye lokaler

Vejle Frimenighed kan nu holde gudstjenester i egne lokaler på Niels Finsensvej i Vejle. Den officielle indvielse foregår ved en festgudstjeneste søndag den 24. august.
Menigheden har indtil nu holdt møder og gudstjenester i Bygningen i Mary’s, men har det seneste års tid arbejdet med tanken om at flytte i egne lokaler. Dette er nu blevet en realitet med lokalerne på Niels Finsensvej 18, som ligger i et roligt industriområde i det nordlige Vejle.
Menighedens nye hus vil ugen igennem blive fyldt af forskellige aktiviteter for alle aldersgrupper, samt menighedens gudstjenester hver anden søndag, oplyser Vejle Frimenighed, som har tilknytning til Dansk Oase og rødder i den evangelisk-lutherske tradition.
Menigheden tæller lige nu 90 medlemmer, heraf halvdelen børn, oplyser pastor Johannes Toftdal.
Festgudstjenesten ved husets indvielse starter kl. 14.30. Derefter vil der være kaffe m.m. og forskellige aktiviteter for børnene.
Bodil