Vestermarkskirken i Grindsted fejrer sit 100-års jubilæum

I 2025 kan Vestermarkskirken i Grindsted fejre sit 100-års jubilæum – og det markeres med en række begivenheder, hvor alle er velkomne.
Det skriver kirken i en pressemeddelelse. Vestermarkskirken ønsker at være åben for alle interesserede, der vil være med i en af kirkens aktiviteter, deltage i enkeltstående arrangementer m.v. Også kirkens 100-års jubilæum skal derfor fejres sammen med hele byen, skriver de.
Bogudgivelse og reception under festugen
I anledning af jubilæet udgives bogen ”Vestermarkskirken 1925-2025. Historien om en frikirke på heden og dens mennesker gennem 100 år”. Bogen indeholder fortællinger og anekdoter om det liv, der er udsprunget fra kirkens rammer, og mange gamle og nyere billeder binder det hele sammen til et fantastisk værk. Desuden ligger der også et historisk indblik i Grindsted bys udvikling gennem årene.
Bogen udgives og fejres med en bogreception fredag den 22. august fra kl. 15.30 i festugeteltet under Grindsted Festuge. Alle er velkomne til at være med, høre kort om kirkens historie og bogens tilblivelse. Vestermarkskirken er ved receptionen vært for en mindre servering.
Åbent hus
Søndag den 31. august kl. 10.30–15.30 åbnes dørene for alle i lokalområdet, venner af kirken og andre interesserede til en festlig og levende dag. Her vil Vestermarkskirken præsentere sig selv, lade alle mærke det liv, der er i og omkring kirken og fortælle sin historie i billeder.
Dagen byder på: Åben og festlig gudstjeneste for alle. Let frokosttraktement. Oplevelser for både store og små blandt med et trylleshow ved ’Tryllestøv’ og andre aktiviteter for børn og teenagere.
De musikalske evner bliver udfordret med stomp rytmeevent på kirkens græsplæne. Derudover vil der være historiefortælling, udstillinger og stort kagebord, og så vil Billund Kommunes borgmester Stephanie Storbank holde en kort tale.
På en til jubilæet oprettet Facebookside (Vestermarkskirken i 100 år) vil der løbende blive opslået informationer omkring den kommende bog, bogreceptionen, Åbent hus dagen og meget mere.
Gospel by Choice har 25-års jubilæum
I 2000 blev en af kirkens medlemmer udfordret til at starte et gospelkor. Efter betænkningstid sagde hun ja, og den 7. september 2000 blev første øveaften i Vestermarkskirken. Den første aften kom 17 deltagere, og den følgende aften blev antallet næsten fordoblet. Gospelkoret Room4joy var en realitet. I 2018 tog koret navneforandring til Gospel by Choice, der i år kan fejre 25-års jubilæum. Det markeres med en gospelworkshop i weekenden 6.–7. september, hvor alle er velkomne til at være med.
Arbejdsgrene
”Rigtigt mange mennesker har gennem årene haft relation til Vestermarkskirken. Det har været gennem det tidligere store spejderarbejde, søndagsskole, seniorarbejde, socialt arbejde, koncerter, foredrag og meget andet. Alle er hjerteligt velkomne til alle arrangementer,” understreger administrativ koordinator Peter Bergholt.
Om Vestermarkskirken
I begyndelsen af 1900-tallet opstod der rundt om i landet flere små forsamlinger af kristne. Her på egnen skete dette i blandt andet Ølgod, Lamborg, Bøvl, Sdr. Omme og Grindsted m.fl. Som tiden gik, opstod der behov for et større fællesskab – et samlingssted. Den 28. december 1925 blev der indkaldt til møde i Lamborg missionshus, hvor ”Grindsted og omegns menighed” blev stiftet. Sidst i 1920-erne blev der købt et nedlagt hønseri på Vinkelvej (siden 1947 Parallelvej og i dag en del af Nørre Torv) med henblik på at bygge missionshus.
Bygningen af det nye missionshus begyndte i efteråret 1930, og soklen stod færdig den 1. oktober 1930. Herefter tog det mindre end to måneder for håndværkerne at bygge huset. I 1967 flyttede kirken til nye bygninger på Tyttebærvej 2 og tog samtidig navneændring til Vestermarkskirken. Omkring årtusindskiftet var pladsen blevet for trang. Nymarksvej 1 og 3 blev købt, og den nuværende kirkebygning blev taget i brug i 2005.