Nu kan man igen rejse til Israel med Ordet og Israel

Udsigt over Genesaret Sø og Galilæa. Foto: Ordet og Israel

Efter flere år med skiftende meldinger lempede Udenrigsministeriet den 27. august rejsevejledningen for størstedelen af Israel. Det betyder, at Ordet og Israel nu igen kan tilbyde arrangementer i Israel.

”Vi er glade for, at rejsevejledningen nu igen er som før 7. oktober. Det er noget, vi har bedt om meget længe,” fortæller Nicklas Lautrup-Meiner, der er landssekretær i Ordet og Israel. Den ændrede rejsevejledning betyder, at Ordet og Israel igen kan sende 20 unge på Discipelskole i deres center ved Genesaret Sø forår og efterår og otte unge til deres volontørprogram Yad va Lev i deres hus i Jerusalem.

Ordet og Israel åbner også for kurser i centeret ved Genesaret Sø og volontørprogrammet for seniorer og 40+-ere i Jerusalem. Aktiviteterne bliver løbende opdateret på organisationens hjemmeside, hvor man også kan se start- og slutdatoer. ”Mellemøsten og Israel har de seneste år gennemlevet nogle usikre år. Nu tror vi med den ændrede rejsevejledning fra Udenrigsministeriet, at det værste er ovre,” siger landssekretæren og fortsætter:

”Vi håber, der stadig er mange i Danmark, der ønsker at rejse til det land, hvor størstedelen af Bibelen foregår, og hvor Jesus underviste sine disciple for selv at lære mere om Bibelen og for med hjerte og hånd at tjene det folk, Gud har brugt til at give os sit ord og sin søn.” I Israel har Ordet og Israel et center ved Genesaret Sø, hvor der udbydes kortere og længere bibelkurser, og i Jerusalem driver organisationen et volontørarbejde for unge og ældre.