Storbritannien bruger milliarder på beskyttelse af troende
I UK, hvor hadforbrydelser mod troende er et voksende problem, har myndighederne afsat store summer til at sikre brugere af både kirker, synagoger og moskeer.

Det britiske indenrigsministerium står bag foranstaltningerne, der skal beskytte personer, der deltager i religiøse ceremonier i England og Wales.
Faith Security Training-programmet er et offentligt program, der følges op med en bevilling på 77 millioner pund. Med dagens kronekurs svarer det til godt 671 millioner danske kroner. Et så højt beløb er aldrig før blevet afsat til denne type formål. Programmet har til formål at styrke sikkerheden for både kristne og mennesker af andre trosretninger i deres forskellige fællesområder, hvad enten det er et gudshus eller udendørs mødesteder. En del af pengene går til at uddanne religiøse ledere, så de er i stand til at håndtere hadforbrydelser.
Rapport om diskrimination mod kristne i Europa
En rapport fra Observatoriet for Intolerance og Diskrimination mod Kristne i Europa (OIDAC Europe) viser, i hvilket omfang kristne er udsat for forskellige former for angreb. Observatoriet, som har sit kontor i Wien, Østrig, overvåger og registrerer udviklingen på området i hele Europa, og i 2024 var Storbritannien blandt de lande, hvor de fleste anti-kristne hændelser fandt sted, rapporterer hjemmesiden Evangelical Focus.
OIDAC Europe samarbejder med forskellige internationale organisationer og institutioner, herunder Europa-Parlamentet og FN’s Menneskerettighedsråd (UNHRC), for at få det bedst mulige overblik. Selvom tallene for Storbritannien var høje i 2024, blev der registreret et fald i forhold til 2023. Det år var der 2.444 tilfælde af hadforbrydelser i de 35 europæiske lande, som OIDAC overvåger, heraf 702 i Storbritannien.
Statistikken omfatter hændelser af varierende alvorlighed. Den mest almindelige form for angreb er hærværk mod kirker, men brandstiftelse og trusler forekommer også.
Der er relativt få tilfælde af fysisk vold, men ved én lejlighed i januar 2023 blev en spansk-katolsk præst dræbt med en machete. Der var også syv tilfælde af drabsforsøg og 68 angreb på personer, der tydeligvis var motiveret af had til kristne.
Gratis sikkerhedskurser for flere trossamfund
De britiske myndigheder viser, at de tager denne udvikling alvorligt ved nu at tilbyde gratis kurser til religiøse ledere i landet. Faith Security Training-programmet er et gratis kursus, der kan gennemføres på forskellige religiøse møder, men der tilbydes også sikkerhedsvagter online.
– Målet er at give øget viden om sikkerhed, og at øge beredskabet og reducere faren og virkningen af hadforbrydelser, lyder det fra Indenrigsministeriet. Programmet er designet til troende så forskellige som kristne, hinduer, jøder, muslimer og sikher med tilpasninger, hvor det er nødvendigt. ”Uddannelsen vil hjælpe religiøse samfund med lettere at identificere sikkerhedstrusler og forberede sig på hændelser, der måtte opstå. Det handler om praktiske foranstaltninger, så mennesker og ejendom kan beskyttes,” udtalte sikkerhedsminister Dan Jarvis til onlineavisen Premier Christian News.


