Kvindelig stemmeret i Norsk Luthersk Misjonssamband

Efter at Norsk Luthersk Misjonssamband så sent som i 1997 vedtog, at give kvinderne stemmeret på foreningens møder, kommer den første anledning nu på den kommende generalforsamling, hvor omkring halvdelen af de tilmeldte delegerede fra foreningens underafdelinger i år er kvinder.
– Før måtte jeg fortælle min mand, hvad han burde mene om forskellige sager, og hvordan han skulle stemme på afdelingens vegne, forklarer den tidligere Etiopien-missionær Anne Marie Nydal med et glimt i øjet.
Hun understreger dog, at det har været smerteligt at opleve, hvordan hun som gift kvinde på missionsmarken ikke kunne blive hørt, mens f.eks. ugifte kvindelige missionærer kunne stemme.
– For foreningens skyld håber jeg, at mange kvinder benytter sig af muligheden for at være delegerede. En række kvinder har også rige nådegaver, som nu kommer bedre frem, afslutter Anne Marie Nydal fra Norsk Luthersk Misjonssamband