FC Udfordringen fylder 10 år

Klubben, hvor fairplay er vigtigere end sejr

Udfordringen er navnesponsor for fodboldklubben FC Udfordringen i København. Her prioriteres kristne værdier som fairplay og kammeratskab.
Udfordringen er navnesponsor for fodboldklubben FC Udfordringen i København. Her prioriteres kristne værdier som fairplay og kammeratskab.

Fodboldklubben FC Udfordringen fejrer i januar sit 10 års jubilæum.

I efteråret 2004 samledes en gruppe unge mænd med det erklærede mål at skabe en kristen fodboldklub. Under ledelse af klubbens stadig siddende formand Jonas Weinkouff dannede de holdet Exercitus FC. Senere blev Udfordringen navnesponsor for holdet, som dermed fik mere luft under vingerne. Det er ikke mindst klubbens tidligere cheftræner, Tobias Ambs-Thomsen, der har været den drivende kraft i klubbens vækst og trivsel. Det er lykkedes for FC Udfordringen at skabe et sportsligt fælleskab på tværs af de Københavnske kirker, samtidig med at klubben rummer folk uden nogen som helst form for religiøs overbevisning eller kirkelig tilknytning. Og målet for klubben er stadig at være en værdi- og breddeklub, hvor man ønsker at inkludere hver enkelt spiller uanset niveau.

Tobias Ambs-Thomsen.
Tobias Ambs-Thomsen.
OB-kampen
Den store pokalkamp imod superligaklubben OB i 2013 var et af klubbens højdepunkter, hvor man samlede 1312 tilskuere på Valby Stadion.
Den store pokalkamp imod superligaklubben OB i 2013 var et af klubbens højdepunkter, hvor man samlede 1312 tilskuere på Valby Stadion.

Klubben opnåede i efteråret 2013 i forbindelse med kvalifikationen til DBU’s pokalturnerings anden runde at spille mod superligaklubben Odense Boldklub (OB), og fire kristne efterskoler (NE, Kildevæld, Skovbo og Tølløse privat og fri) var blandt de 1312 tilskuere i Valby Idrætspark og var med til at skabe en fantastisk ramme for kampen. Klubben oplevede et sportsligt højdepunkt med oprykning til KBU’s serie 1 i sommeren 2014. Klubben fejrer d. 31 januar 2015 jubilæet med en fest i bevægelseshuset i Valby for alle tidligere og nuværende medlemmer, passive som aktive, samt klubbens sponsorer. Festen holdes efter en jubilæums- og opvisningskamp mod HIK fra 2. division på Valby Stadion samme eftermiddag, hvilket samtidig bliver startskuddet på forårssæsonen 2015. FC Udfordringens glæder sig til at byde alle venner af klubben velkommen til opvisningskampen i Valby.