– Vi skal give den gas på banen og have gode snakke i omklædningsrummet

Det siger den nye formand for FC Udfordringen, Christoffer Lund Bækgaard, som sammen med den nyvalgte bestyrelsen skal give den københavnske fodboldklub en ny start, hvor der lægges vægt på fællesskab.

Der er blevet valgt en ny bestyrelse i FC Udfordringen, som skal sikre, at klubben udvikler sig sportsligt, og at det kristne værdigrundlag fortsat forbliver grundstenen i klubbens DNA.

Forberedelserne til den kommende forårssæson begyndte allerede i starten af februar måned, hvor både FC Udfordringens dame- og herrehold igen satte fødderne på græs. Klubbens damehold leverede en særlig imponerende efterårssæson, som medførte en oprykning til Mesterrækken, som dameholdet således er at finde i ved den kommende sæson.

Den seneste måneds tirsdags- og torsdagstræninger har været kolde og hårde, men de sene træningspas har medført, at rusten er blevet banket af, og at fodboldformen atter er ved at være på plads.

Læs resten af artiklen her på udf.nu