Nicaragua forbyder turister at medbringe bibler til landet

Nicaragua, som ledes af præsidentparret Daniel Ortega og Rosario Murillo, har nu forbudt turister at medbringe bibler. Det samme gælder andet trykt materiale og elektronisk udstyr.
De nye restriktioner er en del af en voksende liste over forbudte genstande. Det er også en del af de nye begrænsninger af borgerrettigheder og endnu et eksempel på løbende diskrimination af kristne, skriver The Christian Post. Ifølge den britiske gruppe Christian Solidarity Worldwide (CSW) er der på Tica-busterminalerne i Costa Rica en liste over forbudte genstande, herunder skarpe genstande og letfordærvelige fødevarer.
En repræsentant fra det regionale transportselskab Tica Bus i El Salvador bekræftede, at passagerer, der rejser til Managua, nu heller ikke må medbringe ”bibler, aviser, blade, bøger af nogen art, droner og kameraer”, oplyste CSW. Forbuddet følger efter år med eskalerende begrænsninger af borgerrettigheder og religiøse udtryk i Nicaragua. Tusindvis af civilsamfundsgrupper er blevet lukket ned, og religiøse organisationer har været udsat for overvågning, tilbageholdelse og aflysning af offentlige arrangementer.
Kirken er en af de få institutioner, der åbent har kritiseret præsident Daniel Ortegas regering. Under masseprotester i 2018 mod pensionsreformer fordømte den protestantiske præst Palacios Vargas, der er grundlægger af La Roca de Nicaragua Church Association i Jinotepe, politivold mod studerende. I 2019 fik foreningen sin juridiske status tilbagekaldt. Den nicaraguanske regering har også pålagt NGO’er strammere økonomiske og juridiske restriktioner.
En lov om udenlandsk finansiering fra 2018 har givet embedsmænd mulighed for at lukke tusindvis af organisationer, hvilket typisk rammer katolske institutioner, der tidligere var tilflugtssteder for demonstranter.



