Kvinder overhaler mænd som præster i Folkekirken
For første gang i historien er præsten i Folkekirken nu oftest en kvinde.For første gang i Danmarkshistorien er der nu en lille overvægt af kvinder på prædikestolene i de danske folkekirker.Tal fra Præsteforeningen viser, at andelen af kvinder nu udgør 51,1 procent. Århus Stift topper med en andel på 59,1 pct. Derefter kommer Roskilde med 58,2 pct. Stiftet med de færrest kvindelige præster er Viborg. Her er kun 41,1 pct. af præsterne kvinder.
Formand for Præsteforeningen Per Bucholdt Andreasen glæder sig over, at der nu er kønsmæssig balance mellem mandlige og kvindelige præster
– De kønsmæssige aspekter af menneskelivet spiller med i enhver erfaringsmæssig formidling af kristendommen. Det er vigtigt, at både mænd og kvinder kan varetage tjenesten som præst, og at der er nogenlunde balance, siger han til folkekirken.dk.

