Hospicebevægelse med vind i sejlene
Hospice Forum Danmark kunne på weekendens årsmøde notere over 15.000 støttemedlemmer og to nye hospicer i 2010.
Lindring af døendes smerter og symptomer er blevet en hjertesag for mange danskere. Støtteforeninger for landets 17 hospicer har nu tilsammen rundet 15.000 medlemmer.
Sidste år blev der på finansloven afsat midler til 42 nye hospicepladser, fordelt med 12 pladser i 2011 og 10 pladser i hvert af årene 2012- 2014.
Der er kommet god vind i sejlene, siden Hospice Forum Danmark begyndte at sætte hospicetanken på mediernes og politikernes dagsorden for 10 år siden.
Bare sidste år er der taget 26 nye hospicepladser i brug. Det er på Hospice Svanevig på Lolland med 12 pladser og Hospice Søndergård ved Måløv med 14 pladser. Fremgangen blev fejret i lørdags den 9. april, da Hospice Forum Danmark inviterede læger, sygeplejersker, psykologer, præster, fysioterapeuter sammen med andre ildsjæle fra hospicestøtteforeningerne til generalforsamling og årsmøde på Dalum Landbrugsskole i Odense.

