Baptistkirken Pandrup-Birkelse 150 år

Den 3. august er det 150 år siden, at Pandrup-Birkelse baptistmenighed blev stiftet, og det er 75 år siden, at menighedens kirker i Pandrup og Birkelse blev bygget.

Birkelse Baptistkirke fylder i år 75 år

Dette fejres med en festuge i uge 35 med åbent hus, festaften, reception og jubilæums- og høstfest den 3. september i Pandrup Baptistkirke.
Tirsdag er det spejdernes aften, onsdag klubbens (Birkelse), torsdag Upstairs (teenagerne) og fredag den 1. september holdes en festaften sammen med Brovst Baptistmenighed, som netop den dag kan fejre sit 50 års jubilæum. Festen holdes i Brovst Baptistkirke med bl.a. Knud Wümpelmann og Ove Vang Jensen. Begge har været præster i Jetsmark menighed.
Ugen afsluttes søndag med aktiviteter fra byens torv, derefter reception i et stort telt ved siden af kirken ud mod bystrøget. Derefter afsluttende en jubilæums-festgudstjeneste med et høsttema, hvor der vil være sang, musik, historiske glimt, høstprædiken og takkefest i mange udformninger.
Annika