Nærdødsoplevelse
Jeg døde og kom i Himlen
– Jeg døde og kom i Himlen, hvor jeg så og oplevede livet efter døden. Jeg kom tilbage til jorden for at fortælle, hvad jeg havde set.
Siger den amerikanske sanger og prædikant Gary Wood i det amerikanske radioprogram Prophecy Club. Han har også medvirket i adskillige TV-shows som Its Supernatural (det er overnaturligt) og talt på kanaler som TCT, der bliver vist i over 100 millioner hjem i 170 lande.
Gary Wood er også anerkendt af New York Times bestseller forfatter og prædikant Joel Osteen fra Lakewood Church I Texas.
I 1966 kørte Gary Wood galt og døde. Da han kom tilbage til livet, vågnede han op med tre brud i kæben, tre brud i nakken og 100 sting i ansigtet. Hans strubehoved og stemmebånd var knust, og en transplantation var lægeligt umuligt. Lægerne sagde, at han aldrig kom til at tale eller synge igen.
Spørgsmålet er, hvordan Gary både kan være sanger og prædikant gennem 42 år, når hans strubehoved og stemmebånd stadig er knust den dag i dag.

