40.000 er blevet døbt siden krigen startede

Under Hope for Europe-konferencen i Albanien modtog ukrainske evangeliske kirker den europæiske pris ’Hope Award’ på grund af deres indsats under krigen. På billedet fra den 8. oktober ses medlemmer af den ukrainske delegation. I forgrunden til venstre ses to generalsekretærer for European Evangelical Alliance sammen med den ukrainske præst Igor Bandura. Foto: European Evangelical Alliance

Siden den russiske invasion i Ukraine den 24. febr. 2022 er mere end 40.000 mennesker blevet døbt, og omkring 2.000 præster og diakoner er blevet konfirmeret i deres tjeneste. Det fortalte den ukrainske præst Igor Bandura under en kristen konference i Albanien, ifølge Cvandaag.nl.

På trods af bombninger, ødelagte kirkebygninger og store personlige tab forbliver kirkerne aktive i Ukraine. Under Hope for Europe 2026-konferencen, som fandt sted den 5.-9. oktober i Golem, Albanien, modtog kirkerne en pris for deres indsats. Omkring 250 kristne ledere fra mere end tredive europæiske lande deltog i konferencen. Præsten Igor Bandura, der også er generalsekretær for det ukrainske råd for protestantiske evangeliske kirker, fortalte, hvordan kirkelivet fortsætter trods krigen.

”Gud arbejder. Kirkerne fortsætter. Siden krigens begyndelse er mere end 40.000 troende blevet døbt,” oplyste han. Samtidig understregede Bandura, at russiske angreb stadig koster mange ofre. Under et nyligt angreb er 22 civile, herunder børn, blevet dræbt.

Igor Bandura er præst og generalsekretær for det ukrainske råd for protestantiske evangeliske kirker. Foto: Facebook

Kirker åbnede dørene

Under konferencen modtog de ukrainske evangeliske kirker den europæiske pris Hope Award på grund af deres indsats under krigen. ”Netop da de sværeste øjeblikke indtraf, lukkede disse kirker ikke dørene. De havde tværtimod lige åbnet dem,” sagde Connie Main Duarte fra European Evangelical Alliance. Connie Main Duarte fortalte, at kirkekældre helt fra krigens start er blevet omdannet til shelters, og kirkebygninger bliver brugt til opbevaring af mad, medicin og generatorer.

Ungdomsgrupper arbejder som frivillige, og mange præster har valgt at blive i Ukraine for at hjælpe fx ældre mennesker og soldaternes familier.

Ukrainere har lært meget fra Gud under krigen

Igor Bandura takkede de europæiske kristne for deres støtte og forbøn. Han understregede, at de seneste år har været særligt vanskelige for ukrainske troende. ”Vi har oplevet frygtelige tragedier, men vi har også lært store lektier fra Gud.” Samtidig opfordrede han Europas kristne til ikke at glemme Ukraine. ”Krigen er ikke slut endnu. Kampen fortsætter. Lad os fortsætte med at stå sammen i bøn og støtte.”