Praktiske missionærer oplever mirakler
Margaret og Verner Madsen fra Tanzania bygger skoler, kirker og brønde. På det seneste er de også begyndt at holde kristne kampagner. Og her får blinde deres syn, døve hører og krøblinge går…- 100 blev kristne på en weekend – kan man kalde det vækkelse? spørger Verner Madsen fra Tanzania med et lunt smil på sindig jysk. Han er lige kommet hjem fra en af de kampagner, han holder hver 14. dag i en af landsbyerne omkring missionsstationen Sanjaranda.
Og der sker mirakler på møderne, som den ellers så praktisk orienterede missionær startede for fem år siden. Sammen med sin canadiske kone Margaret har Verner ellers koncentreret sig om landbrugsprojekter, brøndgravning og byggeri. Men så måtte han bare ud med det kristne budskab og på ægte gammeldags missionærmanér prædike fra by til by.
– Der er så mange mennesker, som endnu ikke ved, hvem og hvordan Gud er. De ved ikke, at Gud er god. I stedet lever de i frygt for deres forfædres ånder, fortæller Margaret Madsen på flydende dansk med en lille smule accent.
Vi sidder i deres hyggelige stue i huset i Sanjaranda, hvor danske missionærer har arbejdet siden 1954.
– Tænk på alle børnene, som vokser op uden at kende Gud, hvis ingen fortæller dem om ham, fortsætter Margaret. – Der kommer tit unge hertil med dyre amuletter, som de ikke må tage af. Når de hører evangeliet, bliver de rastløse og skynder sig tilbage i bushen. Andre bliver bedt for og fjerner amuletterne og kommer derefter under stort pres fra familien.

