Valgmenighed i Kolding

– Disse opgaver tager menighedens frivillige sig af, og det giver os alle et ansvar og en vished om, at denne kirke er vores kirke. Ja vi vil rent faktisk ikke kunne holde gudstjeneste, hvis ikke den enkelte kommer, siger Frank Toldam.
Det er planen, at valgmenigheden skal holde den første gudstjeneste til sommer, hvis det lykkes at få alle aftaler i hus inden. En vigtig opgave bliver at finde en præst, der passer ind i de visioner kirken er udsprunget af, og at skaffe midler til at ansætte denne præst og få kontorartikler til ham.
– Det er en stor mundfuld, fortsætter Toldam.
Biskop Niels Henrik Arendt har længe været orienteret om projektet.
Gruppen bag den nye valgmenighed opstod under og fungerede godt sammen med den tidligere præst, Henning Astrup. Da han flyttede til Amager og menighedsrådet ansatte Michael Lerche Nygaard, der har nær tilknytning til Menighedsfakultetet, blev rammerne for snævre for fornyelsesfolkene. Derfor har de ny besluttet at danne deres egen menighed.